Студенти и докторанти от 9 държави са участници в международен семинар „Културна карта на България – Родопите“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който започва днес. Събира ги една обща страст – изучаването на българския език, българската история и българската култура. Участниците са от Австрия, Германия, Грузия, Италия, Полша, Сърбия, Украйна, Унгария, Хърватска.. Международния интердисциплинарен семинар е част от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, финансирана от МОН за периода 2022 – 2025 г., обясниха от висшето училище.
Маршрутът на пътуващия семинар обхваща важните културни топоси на град Пловдив на 2-ри и 3-ти август. В Родопите, от 4-ти до 8-ми август, групата ще се запознае с културно-исторически обекти от регионално и национално значение. Предвидени са посещения на Асеновата крепост и Бачковския манастир, Широка лъка и с. Смилян, с включен уоркшоп за приготвяне на масло и сирене в една от известните мандри в селото, Етнографски ареален комплекс в Златоград и Агушевите конаци в с. Могилица, Дяволския мост и тракийския култов комплекс Орлови скали, живописния меандър на р. Арда, хилядолетния Перперикон и регионалния исторически музей в Кърджали. В последния ден, 9 август, участниците ще се потопят в атмосферата на винарска изба в с. Устина с дегустация на вина от Тракийската низина.
Всеки от участниците ще бъде натоварен с персонална визуална задача на тема „България: поглед отвън“, в която да се представи рефлексията на чужденеца към различните елементи от културата на България: азбука, архитектура, изкуство, занаяти, храна, облекло и др. Визуалните задания трябва да бъдат подготвени в рамките на семинара и да съдържат елементи от всички посетени места в Пловдив и Родопите. Презентациите ще бъдат представени на 9 август.
Амбицията на организаторите е летният пътуващ семинар да се превърне в традиционен в рамките на ННП Българистика и всяка година да привлича повече участници от Европа и Азия.
Повече може да чуете от интервюто ни с ръководителя на екипа проф. д.ф.н. Любка Липчева–Пранджева, което е в прикачения звуков файл.
Днес е Архангелова задушница, която се отбелязва винаги в съботата преди Архангеловден. Тя е последната от трите големи задушници, които православните християни отбелязват всяка година. На този ден се отдава почит към паметта на мъртвите, както и вечна признателност към загиналите в редовете на Българската армия. На Архангелова задушница,..
Футболният мач между „Локомотив“ и ЦСКА променя движението около стадион Лаута. Ограниченията ще бъдат в сила от 11.30 ч. до 17:30 ч. В този часови диапазон, изцяло или поетапно, ще се спира движението на МПС и на автобусите от градския транспорт. Маршрутът на автобусни линии с номера 9, 10, 21, 25, 29, 66 и 99 е променен...
10 декара от депото за утайки край Катуница все още горят и достъпът на вода до тях е ограничен. От пожарната търсят нови източници, защото хидрофорът от Чая, не е достатъчен. Главен инспектор Димитър Бришимов от пожарната в Пловдив обясни, че разстоянието от помпата за вода от Чая, която беше инсталирана вчера, е станало доста голямо. Утре на..
Трима души са задържани в Асеновград за нарушаване на изборното законодателство. Акцията е било под ръководството на прокуратурата. Задържани са 1 мъж и две жени, като у тях са открити пари и списъци с лични данни и имена на избиратели, както снимани бюлетини, отбелязани с номера и преференцията на кандидат за депутат.
Пада нивото на фини прахови частици във въздуха в Катуница и Пловдив след запалването на депото за утайки край селото прид 3 дни. Към 14 са днес и мобилната станция на РИОСВ в Катуница, и двете стационарни станции в Пловдив отчитат данни под прага от 50 милиграма на кубически метър. В Катуница - 17, а в Пловдив на "Каменица" - 26, а в "Тракия" малко..