Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конституционната реформа дава времева рамка на това управление

Имаме много сериозна гражданска реакция по случая с нарязаното с макетен нож момиче и това е хубаво. Натискът върху институциите не трябва да намалява, а хората трябва да изискват от тях най-доброто, на което са способни. Очевидно, много сме далече от това, което се очаква от институции, защитаващи интересите на гражданите. 

Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът доц. Даниел СмиловТой подчерта, че случаят с пострадалото от насилник 18-годишно момиче повдига системния проблем за съдебната реформа. "Тук очакванията към парламента, особено за конституционна реформа са големи".

Тези очаквания сплотиха "не-коалицията", идеята за конституционната реформа дава времева рамка на това управление. Така се създава конституционно мнозинство, към което се присъединява и ДПС. Трябва да бъдем внимателни, защото и 2015 г. имаше конституционна реформа, която започна добре, но в хода й нещата се размиха, коментира политологът. 

"Има и още нещо. Освен институционалната промяна, свързана с Конституцията, много е важно как политическите партии ще използват институциите. Ако от парламентарната квота се пращат хора, които да са лоялни към партиите и да им осигуряват "чадър", ако тази практика се запази, резултатите няма да са добри. Важно е и как професионалните квоти ще реагират и ако техни представители продължат да работят като обслужващи на политическите сили, ще има трудности. Конституционната и институционалната реформи трябва да са съчетани и с промяна в практиките и манталитета на тези хора", смята Даниел Смилов.

По думите му, работата по бюджета демонстрира ясна политическа воля за присъединяване на страната към еврозоната, за разлика от служебните правителства. 

"Сегашният бюджет показва, че е възможно, без много финансово напрягане, да се внесе изпълним бюджет по изискванията на еврозоната. Второто е, че на практика България може да си позволи да преследва стратегически цели и да изпълнява широк кръг социални задачи. Така че работата по бюджета е по-скоро сериозен позитив и ще даде стабилност и хоризонт на управляващото мнозинство", коментира политологът.

Според него е позитив и позицията на страната по темата за Украйна, "няма двулична позиция - да изпращаме оръжия за Украйна, пък да говорим друго". Така се гледа по-сериозно на нас, защото няма политическо криволичене, смята Смилов. 

Наближаващите местни избори ще породят някакво политическо напрежение в управляващата коалиция. "Това не е коалиция, която да примирява различията между основните участници в нея. Те искат да запазят идентичността си и запазват разликите си. Предполагам, че в рамките на кампанията тези разлики ще излязат и ще създадат напрежение, но то няма да бъде фатално", смята политилогът.

Цялото интервю на Елена Крушкова с доц. Даниел Смилов е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42