"Прекъсването на лятната ваканция от българските депутати, за да гласуват промените в НК, е отговор на обществения натиск и повод да се замислим, че законодателните действия трябва да се случват, когато им е времето. Дано това да е последният случай, когато законодателите действат след обществения натиск, а не - за да го изпреварят". Това заяви политологът и университетски преподавател Страхил Делийски.
По повод наложеното вето от президента Румен Радев на Закона за съдебната власт той подчерта, че българският институционален дизайн е такъв, че предполага напрежение между изпълнителната власт и Президенството и че практиката е показала, че досега е нямало президент, който да не е влязъл в конфликт с изпълнителната власт и че такава е заложената институционална рамка в отношенията. Към случая в настоящия контекст той добави и ниското доверие в институциите, поляризираното българско общество и ниската представителност на изпълнителната власт в момента, въпреки голямото мнозинство на изпълнителната власт в НС.
Делийски отхвърли вероятността президентското вето да е наложено, заради орязаните му правомощия. "Ако беше в началатото на първия мандат, можехме да предпоставим такава мотивация, но точно сега, когато той няма да е повече президент, и въпреки че реакцията му е остра, трудно мога да открия някакъв личен интерес в нея".
Той бе категоричен, че президентът невинаги намира точния тон за изразяване на позициите си, но подчертта, че по отношение на емоционалния регистър в тона, ние вече сме постигнали такова ниво на противопоставяне в публичното си говорене, че този тон е последното нещо, с което се съобразяват участниците в разговора. Този тон е нарушен от всички.
"Резултатът от местните избори ще бъде повод за преразглеждане на отношенията в управляващата коалиция. Ако тежестта на отделните участници в нея бъде верифицирана по начин, който дава основания на ГЕРБ да каже, че има много по-голяма тежест в обществото и затова трябва да се помисли за друг формат, изборите със сигурност ще послужат като отправна точка за динамиката в отношенията в Коалицията."
Управляващото мнозинство е много специфично и то се крепи на усещането, че неговата цел е просто да го има. "Така решиха и тази цел има своите рискове", подчерта още Делийски.
На въпрос защо в големи градове на страната основните политически сили не бързат да обявят кандидатите си за кметове, Делийски предположи, че сложните отношения между партиите предполагат да се пипа по-внимателно с процедурата по номинациите. Той отрече късното обявяване на кандидатите да е проблем за местните избори, но заяви, че конфигурацията в изпълнителната власт кара участниците в местния вот да бъдат по-внимателни.
"Надявам се поне тези местни избори да бъдат използвани от папртиите за повишаване демократичната легитимност на изборите и те да си дадат сметка, че основното им задължение е да осъществяват връзката между гражданското общество и политическата система. Състоянието на политическите партии в България е изключително тревожно и това ниско доверие към тях няма как да не се отрази на усещането за нормалното функциониране на либералната демокрация като цяло".
Интервю - звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..