Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почете годишнината от Илинденско-Преображенското въстание

8
Снимка: Радио Пловдив

С тържествени речи, почетна рота и поднасяне на венци на признателност в Пловдив тържествено бе отбелязана  120-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание.  На церемонията пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали  в национално-освободителните борби, присъсваха  кметът на Пловдив Здравко Димитров, общинари, военни и много граждани. Сред дошлите за събитието  бе и  почетният  председател на ВМРО и бивш вицепремиер Красимир Каракачанов.


Преди 120 години българите от Македония и Тракия, следвайки заветите на Левски, вдигнаха най-голямото и успешно организирано въстание за да довършат обединението на българския народ. Те се вдигнаха, опитвайки се да поправят голямата несправедливост, наложена от Великите сили с Берлинския договор, разпокъсал България и оставил двете области отново под турско робство. Илинденци не чакаха подарена свобода, а взеха съдбата си в собствените си ръце, за да я извоюват. Тези хора написаха с кръвта си една славна история и ни оставиха като наследство, за да не я забравяме“каза в тържественото си слово Красимир Каракачанов. 

Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.

 „Българската история не прави изключение.  Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.

Въстанието избухва първо в Битолско на втори август  1903 г. (20 юли по стар стил) на Илинден, откъдето носи името си. На 6 август, Преображение Господне, то пламва и в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, започват четническите акции в Серския окръг. 

Неравната борба на въстаниците с редовната турска армия и башибозук продължава до края на октомври, когато въстанието е жестоко потушено и цялото население там е подложено на геноцид. В резултат следва масово преселване на българите от Македония към пределите на свободна България, припомни почетният председател на ВМРО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение. В..

публикувано на 08.01.25 в 15:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

публикувано на 08.01.25 в 15:09

Най- голямата батерия в Югоизточна Европа ПАВЕЦ "Чаира" отново ще работи

Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската Тошиба и..

обновено на 08.01.25 в 14:52

Карлово чества годишнина от освобождението си

С военен церемониал в Карлово на 8 януари бяха отбелязани 147 години от освобождението на града. Пред паметната плоча на Пулевата къща, в която ген. Павел Карцов отсяда със своя щаб, цветя поднесоха кметът на общината д-р Емил Кабаиванов,  командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, представители на..

обновено на 08.01.25 в 14:51

Влизането в Шенген увеличи гръцките скиори на Пампорово

Чувствително увеличение на потока гръцки туристи се наблюдава в Пампорово в дните след влизането ни в Шенгенското пространство, съобщиха от курорта. Засилен интерес през този зимен сезон има и от молдовски, сръбски, македонски и румънски туристи, според маркетингови данни от дружеството. Около 10-15 на сто ръст на туристи се очертава в Пампорово през..

публикувано на 08.01.25 в 13:01