Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обичам регионите - границите са изкуствени

Авторът на книгата "Диктатори, трактори и други приключения", издадена от "Жанет 45",станал известен и като "бития журналист"  от времето на протестите срещу Бойко Борисов и Иван Гешев в тригълника на властта през 2020 година, Димитър Кенаров е завършил Мидълбъри Колидж, Върмонт и Университета Бъркли, Калифорния. Негови текстове са селектирани три пъти за годишната антология "Най-добрите американски пътеписи", а "Диктатори, трактори и други приключения" съдържа текстове, писани между 2006 и 2015 г. на английски език за престижни американски медии,  особено актуални и към настоящия момент. Преводът от английски език е на Ангел Игов.

"От една страна ме радва, че текстовете са актуални, но от друга - жалко е, че са актуални", заяви Димитър Кенаров.

По думите му, заиграването с цитата на философа Блез Паскал, че всички проблеми на човечеството идват от невъзможността да стоим тихо в собствената стая, се свежда до обратното - проблемите на човечеството произтичат от факта, че стоим прекалено много в собствената стая, че не излизаме от този комфорт, от познатото, не излизаме да видим другия до себе си и да разберем какво се случва дори при съседите. Такъв е и примерът с домашното насилие, с  нещата около нас, за които си затваряме очите, ушите  и от там  идват проблемите.

"Идеята ми с тези репортажи и начина, по който пиша, че не пиша за нещо, което ми е  познато, а  се опитвам да разширявам границите си и да  намеря нови неща дори за нашия регион, за Балканите, за Черноморския регион и да разбирам неща за собствения си свят, които до този момент не съм знаел."

Обединяващото между литературно-журналистическите репортажи е географски регионалното. "Аз дълго време -12  години живях в Щатите и не познавах нашия регион, нямах и обсолютно никакъв интерес към него. Както при повечето хора, идеята е да отидеш някъде на Запад и да останеш там...Аз реших, че Западът ми стана тесен, а когато отидеш още повече на Запад, какво се случва - връщаш се на Изток, защото Земята е кръгла. Не обичам да разглеждам региони и места в национални граници, защото те са изкуствени, но обичам регионите - обичам Балканите, Черноморския регион. Това е изключително интересен регион, но когато сме на брега, не си мислим, че от другата страна са Турция, Русия, Украйна. Текстовете са обединени регионално и стилистично".

Кенаров подчерта още, че независимо, че текстовете не са чисти пътеписи, той е искал да се съдържа някакво движение вътре в тях - пространствено и психологическо, така, че да са "извън стаята".

Когато човек пише на английски език, той пише за много по-глобална публика, а писането на чужд език за своето място дава дистанция, която е много ценна, подчерта Кенаров.  Той определи случващите се промени в обществените рефлекси от времето на протестите през 2020 г. досега като "много тромави и като медиен шум за отвличане на вниманието, докато се преместим на друго събитие във Фейсбук".

"Когато се сблъсках с българското правосъдие, за мен истинският шок беше не ужасяващото полицейско насилие, а съдебната система. Това, че човек се чувства като в Кафкиански разказ - че го връщат от едно място - на друго, изпращат го от едно гише - на друго. Представете си, как се справя един човек от малко неизвестно българско село - смачкан..."

Кенаров уточни, че само две седмици след началото на войната в Украйна, той е пътувал дотам. Решил е обаче, че не е необходимо да включва написаните тогава репортажи в книгата, защото му е липсвала дистанцията във времето.

"Надявам се хората да открият нещо ново през този малко различен поглед".

Интервюто - звуковия файл:

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54