Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдана Карадочева и Стефан Димитров гостуват на Пловдив

| обновено на 05.08.23 в 07:18

Богдана Карадочева и Стефан Димитров ще посрещнат почитателите си в хотел DoubleTree by Hilton в Пловдив, за да представят луксозното издание на двойната си биографична книга „Безнадежден случай“ под редакцията на журналиста Георги Тошев.

 Събитието е на 5 август от 18 ч. в зала "Пълдин" и е с вход свободен.  

„Идеята да направим двойна биография е на редактора Георги Тошев. Той ни предложи със Стефан да разкажем любопитни случки от личния и професионален живот от две гледни точки – моята, и на Стефан. Мисля, че се получи добро издание, в което се оглежда нашият дълъг съвместен живот и творчески път“, каза Богдана Карадочева. Тя не скри радостта си от факта, че интересът към концерта им в Античния театър на 7 август е толкова голям. Организаторите пуснаха допълнително билети от 60 и 80 лева, за да отговорят на търсенето. В концерта ще се включат Васил Найденов, Братя Аргирови, Вариант Б, Саша Александрова, Артур Надосян.

Книгата „Безнадежден случай“, с обем 328, страници включва близо 200 снимки и е с дизайна на Тодор Манолов. Автор на снимката от корицата и новата фотосесия на двамата изпълнители е пловдивчанинът Костадин Кръстев-Коко.

„Безнадежден случай“ носи заглавието на едноименното стихотворение от Миряна Башева, превърнало се в емблематична песен от репертоара на Богдана Карадочева. Книгата обаче се състои от две части: първата е биографичният разказ на самата певица, а втората – на Стефан Димитров. В нея намира място и негова новела.

„Познават се от деца, били са приятели, за да станат един ден семейство. Богдана Карадочева и Стефан Димитров са доказателство, че във всяка добра история пръст има Съдбата. Той е създал едни от най-хубавите български песни. Тя е изпяла част от тях и е донесла на България международно признание. Двамата остават сред най-обичаните български изпълнители“, пише Георги Тошев за тях.

В „Безнадежден случай“ певицата с кадифения глас си спомня за къщата на Далида в Монмартър, за кабарето „Распутин“ и елегантното кафене „Фукетс“, за бохемския живот в Париж, за цената да бъде част от музикалния живот на френската столица. Тази книга е не толкова равносметка на кариерата, колкото мъдри прозрения за любовта, сцената, приятелствата и предателствата, компромисите и успеха.

По страниците на „Безнадежден случай“ ни очакват още незабравими срещи и спомени за Георги Минчев, Лили Иванова, Емил Димитров, Стоянка Мутафова, Васа Ганчева, Михаил Белчев, Вили Казасян, художничката Милена Йоич, Таня Рапо, Тодор Колев, Маргарита Петкова, Асен Агов, Васил Найденов, Иван Стайков, Петър Стоянов и още много други. Макар Париж да й оставя спомени от срещи с Франсоаз Саган, Жан Пол Белмондо, Висоцки, Борис Бергман, по повод снимките на „Париж на Богдана“ и завръщането й във френската столица 40 години по-късно певицата споделя: „Париж не беше Париж. От „Шан-з-Елизе“ си бяха тръгнали аристократизмът и елегантността на 70-те години. Времената днес са други. Моят Париж никога не спеше.“

Въпреки възможностите за кариера и успехи в чужбина, Богдана Карадочева остава в България – специално разказва и за митингите от 90-те години. Не обичам патетиката и патриотарството, но обичам България, както обичам детето си – може да ме дразни, да ми къса нервите, да ме вбесява, ама и детето ми, и България са си мои!

Житейският и творчески тандем избира емблематичната си песен „Безнадежден случай“ по текст на Миряна Башева и музика на Стефан Димитров да бъде акцент в програмата им, същото заглавие носи и общата им автобиографична книга.

На 7 август Богдана Карадочева и Стефан Димитров гостуват на Пловдив с концерт на Античия театър.

За книгата, провокациите на миналото и на днешния ден е интервюто на Паолина Комсалова с композитора Стефан Димитров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Открива се фестивалът "Филмови нощи във Филипополис"

"Филмови нощи във Филипополис"  започва днес и ще продължи до 25-и юли. Програмата му включва както нови заглавия, така и четири класики. Тази година в селекцията няма български заглавия.  Фестивалът се открива с  лентата „Формула 1: Филмът“  с участието на Брад Пит и Хавиер Бардем.  Режисьорът Джоузеф Косински е заснел лентата по време на..

обновено на 05.07.25 в 17:34

В "Срещите" за Иван Вазов и първата му литературна награда

След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.  По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И  това е първата му литературна награда.  По-късно..

обновено на 05.07.25 в 11:38

Студенти по фотография показват дипломна изложба в Пловдив

Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение.  По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..

публикувано на 04.07.25 в 10:12

„Ден на ашурето“ пред Джумая джамия в Пловдив

С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии.  Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...

обновено на 04.07.25 в 08:38

"Сцена на кръстопът" идва с тайно представление в афиша си

18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..

публикувано на 03.07.25 в 12:30