Процесът цианотипия е разработен през 1842 година от английския учен и изследовател сър Джон Хершел. Използвал се е за прекопирането на архитектурни и корабни чертежи. Днес, тази техника служи като експериментална фотография и е често срещана в съвременното изкуство.
С техниката и приложението ѝ ще ни запознае, тази неделя в Пловдив, Илияна Григорова. „Работилница по цианотипия“ е събитието в СУ ”Св. Софроний Врачански", от 10.30 часа. Още информация във фейсбук страницата на събитието.
Илияна Григорова гостува в града под тепетата, по покана на клуб „Пътека“. Тя се занимава с цианотипия и аналогова фотография. Завършила е „Фотография и видео“ в Съндърланд, Англия, където се запознава с цианотипията. Основните теми в творчеството ѝ са връзките между хората и пространството, в което се намират, взаимодействието на околоната среда върху човешката психика и опазването на природата.
„Цианотипията е алтернативен фотографски процес. Използват се две субстанции, от които се получава светлочувствителна емулсия. Основно се работи върху хартия и текстил, но техниката може да се прилага и върху керамика, стъкло и дърво. Върху напоената основа се слага негатив или предмет, който експонираме на слънце, за няколко минути. Измиваме с вода и получаваме нашия син отпечатък. Химикалите се влияят само от UV лъчите в слънчевия спектър. Цианотипията е екологичен фотографски процес и не оставя негативен отпечатък върху почвите и водите. Процесът е разпространен и разпознаваем в Западна Европа. Има специализирани магазини, където се продават неща свързани с алтернативна фотография. В България е трудно да се намерят химикалите, които са нужни за този процес“, разказва Илияна Григорова, която е от Велико Търново.
В момента, тя работи по фотографски проект свързан със застрояването по родното ни черноморие и унищожаването на местообитания на птици, и диви животни.
За събитието в Пловдив и творческите си търсения, Илияна Григорова разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Женския волейболен шампион на България Марица (Пловдив) постигна първа победа груповата фаза на Шампионската лига през този сезон! Маричанки надиграха хърватския Младост (Загреб) с 3:1 (25:17, 18:25, 25:22, 25:19) в зала Дом Одбойке Боян Странич в Загреб. Двубоят започна чудесно за маричанки, които поведоха със 7:4 и това накара треньорът на..
Димитър Кузманов се класира за четвъртфиналите на турнира на твърда настилка от сериите "Чалънджър" в Мансанийо (Мексико) с награден фонд 41000 долара. Българинът разгроми с 6:2, 6:1 Стронг Кирхмайер от САЩ. Срещата продължи 84 минути. Рекордьорът на България по победи за Купа "Дейвис" поведе с 3:0 в първия сет, а след още един пробив в края го..
Марица (Пловдив) ще изиграе днес третия си мач от груповата фаза на Шампионската лига. Мачът срещу хърватския Младост (Загреб) ще се играе днес в зала Дом Одбойке Боян Странич в Загреб от 21:00 б.в. Маричанки загубиха домакинството си на носителя на Шампионската лига от италианския Антонио Карара Имоко (Конеляно) с 0:3 гейма, а Младост загуби като..
От ръководството на Ботев (Пловдив) изразиха недоумението си от назначаването на Радослав Гидженов да ръководи дербито с Локомотив тази неделя. От "жълто-черния" щаб са притеснени, че рефер №2 на България е юноша на "черно-белите", но се надяват, че международния му опит ще го накара да бъде напълно безпристрастен в пловдивското дерби на "Лаута". Ето..
На стадион „Христо Ботев“ се проведе конкурс за изграждане на паметника на неповторимия Динко Дерменджиев – Чико. Бележити пловдивски творци се включиха и представиха своите идеи пред специално жури под председателството на кмета на град Пловдив Костадин Димитров, представители на „Фондация Жълто и Черно“, ПФК „Ботев“, „Сдружение ПФК Ботев“ и видни..