„Тялото винаги следва душата. За да може тялото да извърши някакъв акт, преди това в душата трябва да има неща, които не са подредени по здравословния начин. Идеята за генералната превенция и за профилактика на психичното здраве трябва да бъде наложена, защото после може да има терапия, но винаги е по-добре да предотвратим.“ Това заяви психотерапевтът Мадлен Алгафари.
Тя припомни, че съществува и поговорка, която е по-стара от всички психотерапевтични науки, че лоша рана заздравява, но лоша дума не се забравя. „Изобщо нямаше да има професия психотерапевти, ако тези рани в душата не бяха нанесени“.
Със сигурност, наказанието е инструмент за постигане на промяна в съзнанието на насилниците, но то е последната мярка. Трябва да се говори най-вече за просвета още от малки – какво е правилно, какви родители да бъдем, какво е грешно, какво разболява.
Необходимо е да се говори за генерално променяне на себесъзнанието и затова терапевтите тръбят, че основната ни диагноза е неосъзнатостта. Всеобщото образоване в ранното детство като подход при родителите, би профилактирало по-късни прояви.
По думите на Алгафари, необходимо е да бъде извършена много предварителна работа, още преди да има проблем, за да може почвата, на която впоследствие би поникнал един проблем, да не му позволи това. Превенция е необходима и в медицината, и в психотерапията, и в ограмотяването ни, по отношение на важните за живота неща. А това става с просвета на тези, на които им предстои да станат родители.
Мадлен Алгафари бе категорична, че работейки „с вътрешния свят“, знае, че преди случващото се да „излезе навън“, първо се е случило във вътрешния свят.
„Много пъти съм говорила как трябва да се въведе предмет себепознание в училище, защото, ако имаме яснота за себе си, ще бъдем и по-добри хора. А отвътре се вижда, че има повишени нива на тревожност, на стрес, затова има и лавина от хора, които искат да ходят на психотерапия, да изучават психология. Расте броят на хората, които искат да израстнат духовно“.
Като аргумент, тя заяви, че тръгването на терапия не означава, че искаш само да излекуваш нещо, а да станеш по-зрял, по-цялостен, по-щастлив, да си отвориш очите за истината, защото в матрицата има много неверни неща.
Алгафари бе категорична, че идва ново поколение родители, които четат, които искат да са здрави, които ходят на терапия и са много по-осъзнати.
„Да кажем и конкретните неща – има здравословен начин да бъдем агресивни. Той казва истината, но не наранява. Конкретните неща, които се променят в разбирането им, ще променят и човечеството“.
Промяната в съзнанието обаче не може да се случи с вълшебна пръчка. Психологическите корени на бъдещото евентуално насилие се крият още в първите години, когато детето прохожда, подчерта Алгафари.
„Свръхгрижовната майка – орлица например, е агресор и това води впоследствие до нездрави прояви на агресия. Има стереотипи, които трябва да бъдат преобърнати.“
Тя бе категорична, че насилието съществува в много измерения на битието и винаги е реакция. Хората не се раждат агресивни.
„Агресията може да бъде нещо много положително. Раждането на дете например е агресия, поникването на пъпката - също. Въпросът обаче е как да тръгнем към другия – с добронамерено отношение, но отстоявайки се“.
Цялото интервю – звуковия файл:
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..