„Нека законодателят не действа по този начин. Не се прави така. Не със законодателни промени на парче. Нашият Наказателен кодекс е сменян повече от 120 пъти. Това е много несериозно и е една голяма българска слабост, която продължаваме да правим“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Огнян Герджиков по повод направените промени в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие, които бяха приети от депутатите вчера след протести в защита на пострадалото 18 годишно момиче в Стара Загора.
Според него България има нужда от изцяло нов Наказателен кодекс.
„Наказателният кодекс има две части. Общата част, която е добра като цяло и е по европейски образци, но особената част, където са съставите на отделните престъпления, там, както казват младите е „мазало“ – непрекъснати промени, несъгласувания, на парче се работи. Не мога да разбера как на депутатите не им идва на ума, не се прави така. Сред депутатите има и качествени хора, които си дават сметка“, каза още професор Герджиков.
Той допълни, че има изцяло нов проект, но той отлежава, а депутатите работят на парче, под натиска на улицата, което е недопустимо за една правова държава.
Професор Герджиков смята, че приетите вчера промени няма да са действащи на практика в защитата от домашно насилие. Той коментира измененията на Закона за защита от домашно насилие, който вече включва и интимна връзка, но с условието, че такава е тази, която продължава 60 дни.
„Защото как ще се установява интимна връзка? Т я е интимна, а не публична, че да и броим дали е продължила 60 дни или 58. Това е много странно и е един волунтаризъм, който не отива на една държава в Европа. Ние сме държава, която трябва да имаме образци как се правят закони. Закони не се правят прибързано, на коляно, с оглед на проблемите на деня. Това е несериозен подход“, каза професор Огнян Герджиков.
Цялото интервю с професор Огнян Герджиков можете да чуете в звуковия файл.
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..