Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството е трайно като сглобката на панелките при трус

Снимка: БГНЕС

Управленската коалиция изглежда трайна  като всяка гъвкава сглобка. Тя е малко като сглобките на панелните блокове, които са много устойчиви при земетресения, дори повече отколкото някои солидни сгради.  Така доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател, оцени двата месеца управление на кабинета Денков.

Според нея не големите трусове могат да съборят правителството, а малките микро трусове, които ще се натрупат между самите партньори по време на управлението.

„Дали ще се случат тези микро трусове и до каква степен напрежението при изпълнението на дейностите ще ги свали все още е трудно да се прецени.

Ясно е обаче, че правителството ще бъде много нервно, ще има демонстрация на много разправии, скандали и различия, но в крайна сметка ще се стига до подкрепа на едно или друго решение“, каза доц. Буроджиева.

По думите й това е така, тъй като наблюдаваме две политически сили, които имат общи интереси, но са разделени на принципа на омразата, непоносимостта на единия към другия, тъй като едната политическа сила се  появи, защото е обещала да премахне другата.

„Различието е само в емоционална плоскост, няма ценностни различия, така че там където става дума за действия на правителството то ще бъде подкрепяно, а там където трябва да се изрази непоносимостта един към друг, т.е. в дебата,  ние ще наблюдаваме истерични сцени като вчера. Тези истерични сцени обаче няма да променят крайния резултат“, отбеляза Буроджиева.  

Тя подчерта още, че правителството успя да се справи с най-важната задача, която се очакваше от него и заради, която хората бяха толкова мотивирани да има правителство – да внесе бюджет, той да бъде гласуван и приет от народните представители.

Според нея кабинетът Денков ще успее да изпълни само един от петте си приоритета – този за парите за общините и за местната власт, което всъщност беше най-важното нещо за ГЕРБ, които дадоха назаем властта, гарантирайки си функционирането на общините, където контролът е техен.

Политологът подчерта още, че не не разбира как очакваме някои да ни приеме в Шенген след като ние не придаваме смисленост в съществуването на държавата ни.

„Ние сме външна граница и трябва да си представим за европейските партньори как звучи ежедневната информация и случващото се в България, както и да помислим след това дали някои ще ни пусне в Шенген.

Създаваме на България образ  на една държава, която не съществува, която е разграден двор, която е корумпирана, където властта всъщност се води само от собствените си интереси, а не от благото на гражданите“, обясни доц. Буроджиева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21