„За нас е много важно работещи да имат средни или базови дигитални умения, тъй като икономиката го изисква. Още около 600 милиона лева също ще бъдат заделени за обучение на работното място, за стажуване, за развитие на нови компетенции, тъй като има недостиг на работна ръка и компетенциите на служителите все още не са такива, от каквито бизнесът има нужда“, посочи социалният министър.
Шалапатова бе на посещение в Европейския цифров иновационен хъб „Тракия“, където се срещна с обучаващи се по киберсигурност деца и студенти. „Това, което днес виждам е много мотивиращо. Политиката на моя екип е да имаме по-превантивен характер и да се намесваме тогава, когато наистина му е времето, а това става на възрастта на тези млади хора, в чиито очи виждам плам и много силна мотивация, което е много зареждащо. Вашата мисия в този хъб, където имате приятели и компетнетни партньори, наистина е много важна“, обърна се тя към децата.
Според председателя на Съюза за стопанска инициатива Кузман Илиев в хъбове като този се обучават тези, които ще ни пазят за в бъдеще от кибератаки. Той разказа, че от Съюза са направили експеримент под формата на анкета сред пловдивските ученици, колко от тях биха предпочели вместо да отидат на басейн, да се обучават в дигитални умения. Оказало се, че желаещите са доста и вече тече обучението на няколко групи по кибер сигурност и ограничаване на хакерски атаки.
Галя Маркова от средно училище „Паисий Хилендарски“ в Пловдив е едно от тези деца, като тя изучава програмиране на изкуствен интелект и иска да надгради уменията си. Момичето разказа, че тук учат как да се предпазят от различни кибератаки и как да помагат на хората. Според нея хакерите най-често изпращат линк, който потребителят отваря, считайки,че е изпратен от негов приятел. На практика обаче се източа информацията и личните му данни.
Петър Кънчев ръководи обучителните програми на Европейския информационен хъб. Според него учениците навлизат много бързо в нещата и дори децата се справят по-добре от мениджърите в някои фирми.
На курса учениците се научиха да разбиват чужди пароли. Идеята обаче е в бъдеще тези умения да се изучават и в училище, коментира специалистът. А по този начин фирмите ще получат своите специализирани кадри съвсем скоро.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...