Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

32 млн. лв. не решават проблема с дъмпинга при слънчогледа

Снимка: pixabay

32 млн. лв. помощ за производителите на слънчоглед, които целят да ги подпомогнат заради щетите от украинския внос, са крачка в положителна посока, но не решават проблема в дългосрочен план. Това заяви производителят на слънчоглед Александър Миндачкин.

Той уточни, че земеделските стопани ще получат по 7, 20 лв. на декар. За сравнение разходите им за реализиране на един декар продукция възлизат на 240 лв.

По думите му средствата само ще закърпят до някаква степен текущата пробойна, но проблемът с вноса на украински и селскостопански стоки е голям.

„Плащането на парче не е трайно решение. Това е част от една верига с проблеми. Към нея се добавя и това, че години наред не получаваме адекватно подпомагане от ЕС, което да е равно на това на старите държави членки, както и че в новия програмен период изискванията още повече утежняват производството.

Това означава, че ние няма да бъдем конкурентни на държавите в ЕС. Според мен не трябваше да се стига до неадекватното решение на европейските лидер. Проблемът трябваше да бъде решен превантивно, а не да вървим след проблемите.  

Самият начин на допускане на слънчогледа и зърното на Украйна беше грешен, тъй като те използват забранени за нашата страна препарати, които им позволяват да имат по-малко загуби при продукцията, по-ниска е себестойността на производството, а това им позволява да подбиват цените.  Това ни прави неконкурентоспособни“, каза Александър Миндачкин.

Подчерта още, че формулата за разпределяне на помощта не е правилна, тъй като тя ще бъде получена поравно от всички, които отглеждат площи със слънчоглед, а някои от тях вече са реализирали продукцията си на добри цени.

За тазгодишната реколта очакванията на Миндачкин за Пазарджишкия регион са за ниски добиви заради високите температури. По думите му родните производители са декларирали, че са готови да изкупят новата реколта, дори и на по-скъпи от украинските цени. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21