Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" на 14 август

Снимка: Pixabay

В първия работен ден от новата седмица във фокуса на вниманието ни са образованието и здравната култура.

На фона на готвените от образователното министерство промени в учебната програма излезе и един друг проблем, свързан с децата с дислексия. Родителите им пуснаха петиция с искане за промяна на изпитването на учениците с тази диагноза, както и при полагане на националното външно оценяване след 7 клас. По темата говорим с председателя на Националната асоциация на работещите с хора с увреждания Мария Горанова, която е и майка на близнаци с дислексия.

И още – националната лятна антиспин кампания продължава с информационни кампании и възможност за анонимно и безплатно консултиране и изследване на СПИН в РЗИ-Пловдив през следващите две седмици. За инициативите и сериозността на проблема разговаряме с експертът от РЗИ-Пловдив Ники Агачян.

Разказваме ви и за петото подред безплатно лятно училище за деца и възрастни по китайски език и култура в Момчиловци. Езиковото обучение се провежда от лектори от Институт Конфуций – София. С преподавателите и учениците ни среща репортажът на Радостина Чернокова.

Започваме след новините в 7 и сме до 9:30.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Клуб “Неделя” на прага на есента

Днес в предаването ще се срещнем с експерта по киберсигурност Станислав Атанасов, който ще ни разкаже за хакерската надпревара “Майна хак” - състезание по киберсигурност от типа „Capture the Flag“ (CTF), което се провежда посредством кибер-полигона на ЕЦИХ Тракия в рамките на Европейските цифрови иновационни дни на Международния Технически..

публикувано на 21.09.25 в 11:20

Ранно утро с "Шейкър"

Посрещаме заедно последното неделно утро на септември! Ранните часове на деня, вече носят хлад и необходимост от уют и чаша горещо кафе. Кафето оставяме на вашия вкус, но уюта и позитивната нагласа за предстоящия ден, се надяваме да ви донесем в следващите три часа.  Срещаме ви и с Меглена Костова - Мега,  художник, дългогодишен преподавател и методист,..

публикувано на 20.09.25 в 16:05

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 19.09.25 в 17:12

Последен делник с "Вход свободен"

Последен работен ден от седмицата и последен петък на лятото - това е достатъчна причина да насочим цялата си енергия към мисли за забавление и релакс! Очаквайте ни с предложения за качествено време на отмора, но и с още интересни теми и събеседници!  Започваме нов сезон в рубриката "Жена - истории за Вселени", а първи гост е Детелина Иванова - творец,..

публикувано на 19.09.25 в 09:30

"Точно днес" от гроздето до книгата

Добра ли е реколтата от грозде тази година и репресивни ли са готвените промени в Закона за виното и спиртните напитки? Това ще е темата на разговор с Любен Радев, който има лозарско стопанство в Брестовица и е член на Националното сдружение на българските лозари. Промените в Закона за виното и спиртните напитки засягат не само любителите на..

публикувано на 18.09.25 в 17:04