Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители искат промяна на изпитването на деца с дислексия

Снимка: iStock

Промени в начина на текущо изпитване в училище на децата с дислексия и на полагане на национално външно оценяване след 7 клас. За това настояват с подписка, внесена в образователното министерство, родители на ученици с тази диагноза. Според тях съществуващата на този етап практика е дискриминационна спрямо децата с този тип обучително затруднение, тъй като при писмено изпитване не се взимат предвид ограниченията, които състоянието им налага.

Предложението им е да се използва европейската практика и провеждането на писмен изпит да се извършва с техническо устройство (компютър или таблет) и да се използват текстообработващи софтуерни програми. Другото предложение е при оценяване на писмената работа да не се намалява оценката, заради пунктуация и правопис. Към момента децата с дислексия кандидатстват по общия ред за прием в училища след завършен 7 клас, въпреки че са със специални образователни потребности.

"Училището, регулирано от МОН, не иска по никакъв начин да адаптира начина си на изпитване, така че да бъде съобразен с особеностите на тези деца. Моите деца са с дислексия и имаха проблем с изпита след 7 клас, въпреки че от 5 клас са подкрепени с допълнителни уроци по математика и по български език. Те никога няма да могат да се научат да изписват правилно думите, просто увреждането им е такова. 

При един преразказ както е матурата по БЕЛ дори и да го напишат брилянтно, то при множество правописни грешки нашата система директно сваля оценката. 

Резултатът на моите деца на матурата беше далеч под техните възможности и това ясно си личи при разговор с тях, с учителите им. Това са деца с изключително богата обща култура, богат речник, двуезични са. 

Има голям дисонанс между разговори и диалози с тях и при писане", каза председателя на Националната асоциация на работещите с хора с увреждания Мария Горанова, която е и майка на близнаци с дислексия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37