Древни и много ценни реликви се съхраняват в музея на Бачковския манастир "Успение Богородично". Сред шедьоврите на ювелирното изкуство е дарохранителница, която е сред малкото подобни в православния свят, разказа в програма "Точно днес" уредникът на музея Стамен Пепелишев.
По думите му музеят на Бачковския манастир е създаден през 30-те години на миналия век, когато по-старите и ценни манастирски икони, утвари, одежди и други принадлежности, неизползвани повече в богуслужението, са събрани в колекция, положила основите на настоящия манастирски музей.
От 2007г. сбирката е подредена в нови помещения в Южния двор специално пригодени за целта. Миналата година е открита и иконната зала. Забележителни са сбирките от покритите с миниатюрна дърворезба кръстове, наборите за причастие,майсторски живописваните и богато обковани икони, сбирката от народни накити.
Около 30 икони, част от 500-те безценни образци, са изложени, другите се съхраняват в манастира. Централното място е за дарохранителницата, която е много красива и стара - от 1637 година. Изработената е от майстор Замфир - има надпис, който говори, че вероятно е дарение. Изработена е на сребърна основа, покрита с клетъчен емайл и позлата с полускъпоценни камъни на върха на кръста, обяснява Пепелишев.
Той допълни, че има много стари икони - от 16 век е запазен апостолски фриз - част от стария иконостас. Според него изключително интересна е и една икона, за която се предполага, че е от остров Крит.
Иконата е интересна като художествено композиционно решение, защото не се вписва в православния канон. Избразява смърта на Свети Кирик и Юлита - разработена е в традицията на венецианската възрожденска живопис - има переспектива, спирална завитос на фигурите. Има една друга, която възпроизвежда икона от Кипър - от манастира Кикос, където имат една чудотворна икона, която е много почитана и пазена. Интересна е, защото Исус е изрисуван от дясната страна на Богородица и той има особена раздвиженост, допълни уредникът.
Според него особен център на манастирския духовен живот е поклонението и почитта към Бачковската чудотворна икона на Пресвета Богородица. Иконата е на територията на манастира най-вероятно от времето на неговото основаване и винаги е оставала център на вниманието на монаси, вярващи и посетители.
Стамен Пепелишев разказва, че отстрани на образа на св.Богородица, може да се разчете надписът „влахерниотиса”, което говори, че тя повтаря живописния тип или пък е копие на прочутата Влахернска св.Богородица – покровителка на Константинопол. Бидейки покровител на града срещу различните врагове и военни набези, не би било учудващо, ако основателят Григорий Бакуриани, сам воин, е поискал и централната икона в основания от него манастир да възпроизвежда споменатия първообраз.
Двете части на разказа на уредника на музея са в прикачените звукови файлове.Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..