Древни и много ценни реликви се съхраняват в музея на Бачковския манастир "Успение Богородично". Сред шедьоврите на ювелирното изкуство е дарохранителница, която е сред малкото подобни в православния свят, разказа в програма "Точно днес" уредникът на музея Стамен Пепелишев.
По думите му музеят на Бачковския манастир е създаден през 30-те години на миналия век, когато по-старите и ценни манастирски икони, утвари, одежди и други принадлежности, неизползвани повече в богуслужението, са събрани в колекция, положила основите на настоящия манастирски музей.
От 2007г. сбирката е подредена в нови помещения в Южния двор специално пригодени за целта. Миналата година е открита и иконната зала. Забележителни са сбирките от покритите с миниатюрна дърворезба кръстове, наборите за причастие,майсторски живописваните и богато обковани икони, сбирката от народни накити.
Около 30 икони, част от 500-те безценни образци, са изложени, другите се съхраняват в манастира. Централното място е за дарохранителницата, която е много красива и стара - от 1637 година. Изработената е от майстор Замфир - има надпис, който говори, че вероятно е дарение. Изработена е на сребърна основа, покрита с клетъчен емайл и позлата с полускъпоценни камъни на върха на кръста, обяснява Пепелишев.
Той допълни, че има много стари икони - от 16 век е запазен апостолски фриз - част от стария иконостас. Според него изключително интересна е и една икона, за която се предполага, че е от остров Крит.
Иконата е интересна като художествено композиционно решение, защото не се вписва в православния канон. Избразява смърта на Свети Кирик и Юлита - разработена е в традицията на венецианската възрожденска живопис - има переспектива, спирална завитос на фигурите. Има една друга, която възпроизвежда икона от Кипър - от манастира Кикос, където имат една чудотворна икона, която е много почитана и пазена. Интересна е, защото Исус е изрисуван от дясната страна на Богородица и той има особена раздвиженост, допълни уредникът.
Според него особен център на манастирския духовен живот е поклонението и почитта към Бачковската чудотворна икона на Пресвета Богородица. Иконата е на територията на манастира най-вероятно от времето на неговото основаване и винаги е оставала център на вниманието на монаси, вярващи и посетители.
Стамен Пепелишев разказва, че отстрани на образа на св.Богородица, може да се разчете надписът „влахерниотиса”, което говори, че тя повтаря живописния тип или пък е копие на прочутата Влахернска св.Богородица – покровителка на Константинопол. Бидейки покровител на града срещу различните врагове и военни набези, не би било учудващо, ако основателят Григорий Бакуриани, сам воин, е поискал и централната икона в основания от него манастир да възпроизвежда споменатия първообраз.
Двете части на разказа на уредника на музея са в прикачените звукови файлове.И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..