Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отнемането на автомобили е добра мярка, иска прецизиране

Снимка: БНТ

Отнемането на автомобили от пияни и дрогирани шофьори или заплащането на паричната му равностойност, ако автомобилът е чужд, е стъпка в правилната посока, но има нужда от прецизиране. Това коментира Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той добави, че от Асоциацията отдавна настояват за предприемане на тази  мярка, тъй като превенция на инцидентите по пътищата може да се направи чрез по-строги санкции преди да се случи трагедия със загинал човек, а не като вървим след проблема и се чудим дали да завишим наказанието от 15 на 20 години.

„Увеличението на наказанието при катастрофа с една или повече жертви е вече късно, защото това нито ще върне жертвите, нито пък ще има превантивен ефект. Никои няма да си каже „няма да управлявам пиян, защото иначе наказанието ми ще е не 15, а 20 години.

Затова и подкрепяме новите по-строги санкции. Смятам, че те ще дадат ефект. За да се избегнат тези проблеми, които възникват от така написаните промени е необходимо прецизиране.

Може автомобилът да бъде заснет на момента, да се направи оглед и без значение чия е собствеността той да не се задържа автоматично, а да може заедно с излизането на присъдата, когато бъде осъден водачът тогава да се пристъпи към отнемането на автомобила или неговата парична равностойност, защото тогава вече е изчистен моментът дали е правилен теста.

Изчистени са и всички други проблеми, които биха могли да възникнат при сегашния модел", каза Тодоров




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54