3
Арменец по произход, испанец по паспорт и музикант от световна величина, Ара Маликян разказва с цигулката си музиката на най-различни народи, традиции и жанрове. Аудиторията му у нас расте все повече и повече след всяка среща с този изумителен музикант, харизматичен артист и разказвач.
Прочутият виртуоз отново избира България като част от световното си турне. Концертът му е на 3 септември 2023г, за първи път на сцената на Античен театър, Пловдив.
Музиката, с която цигуларят тръгва този път да обикаля света, е посветена на сина му и връщането към въображението на детството.
„Това турне е резултат от това да гледам как синът ми расте, резултат е от моето израстване до него - това са всички звуци и мелодии, които съм почувствал и са ме вдъхновили от него и от живота чрез него. Това е срещата с детето, което не бих могъл да бъда и бих мечтал да бъда. Това е почит към онези същества, които са свободни като птици”, споделя Ара.
„Турнето ми е пълно с динозаври, роботизирани калмари, машини на времето, летящи пиана и двуезични мимове – неща, които бях забравил. Магията всеки ден да правиш открития и да се възхищаваш от всеки нов път, който ти се посочва, независимо къде ще те отведе”.
В новото си музикално пътешествия Ара Маликян е придружен от верни приятели – прочути испански музиканти от кубински произход. Отново джаз пианистът Иван /Мелон/Люис, трикратно номиниран за Латино Грами, басистът и композитор Иван Руис Мачадо и Георвис Пико Милано – барабанист с повече от 26 години присъствие на световната класическа и джаз сцена.
Маликян е испански цигулар от арменски произход, роден в Бейрут. Талантът му е признат още като дете, въпреки че по време на гражданската война в Ливан е принуден да живее в бомбоубежища, където учи и свири на цигулка. Изнася първия си голям концерт на 12 години, а две години по-късно диригентът Ханс Херберт-Йорис го чува и му дава стипендия от германското правителство за музикалното училище в Хановер. Продължава в Guildhall School of Music & Drama в Лондон и посещава уроци при някои от най-престижните професори в света. Избира да живее в Мадрид и е провъзгласен за цигулар №1 на Испания. Има 40 издадени албума и над 100 000 продадени копия на „Годишните времена” на Вавалди.
През 2015 г. издава албум като реверанс към 15-те си години кариера в Испания със сътрудничеството на Teatro Real в Мадрид. Турнето му „15” е едно от най-мащабните през последните години с над 150 концерта и 175 000 зрители, спечелило овациите и на критиците, и публиката. С албума си „The Incredible History of Violin”и едноименно турне пожъна пореден световен успех с концерти в най-престижните световни зали, с което мина и през България.
Концертът на Ара Маликян е на 3 септември 2023г, в Античен театър в Пловдив. Билети се продават в системата на Ивентим.
Снимки: Антон Корбийн
Гласуването за плакатите, участващи в осмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“, се проведе чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерство на културата на Република България. Темата за 2025 г. е „Учим заедно, учим различно“ и е..
Днес щях да пиша за Хърбърт Уелс. Обаче си отиде Тери Пратчет и тази смърт, освен всичко друго, ме удари по главата с чука на справедливия упрек, че прекалено дълго отлагах. Трябваше още приживе да го представя в тази наша поредица, той беше не просто велик европеец, а най-добрият жив писател на нашето време. Само че вече не е жив и сега трябва да кажа..
Документалната изложба „Катя Паскалева: Жена със сто лица“ ще бъде открита във фоайето на Драматично-куклен театър „Константин Величков“ Пазарджик. Изложбата е посветена на 80-годишнината от рождението на една от най-емблематичните фигури в българския театър и кино. Изложбата представя над 130 фотографии, документи и лични записки,..
Община Пловдив получи като дарение 10 картини от личната колекция на журналиста Иван Гарелов. Дарението направи неговата дъщеря Калина Гарелова. Творбите са на едни от най-значимите български художници, свързани с Пловдив - Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Димитър Киров, Ангел Василев, Атанас Хранов и други. По волята на дарителя картините ще..
Първата онлайн платорма за изкуства в Пазарджик беше представена в Лондон, а какви предимства ще даде на местните творци каментира в програма "Точно днес" Таня Колчакова-Янева, бивш заместник-кмет на Пазарджик. Тя разказа, че иновативна онлайн галерия, посветена на културата, изкуството и занаятите от региона е готова и в момента се качва..