Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надяваме се, че МОН ще чуе експертния глас на синдикатите

Юлиан Петров - предс. на Синдикат "образование", КТ "Подкрепа"

Новата учебна година и новите идеи на просветното ведомство коментира в програма "Точно днес"  Юлиян Петров, председател на СО в КТ "Подкрепа".

По думите му все още се обсъждат предложенията  на просветното министерствоу сред които е нов календар и по-малко оценки. 

"В момента се обсъжда наредбата, в която има коментар на лимитиране както на задачите за самостоятелни упражнения, така и броя на оценките по няколко предмети, но това все още е национално обсъждане и все още не сме стигнали до консенсус в тая посока, обясни Петров

Според него, когато искаме да направим една реформа, ако в частност погледнем към учебното съдържание, тя със сигурност е свързана с поне с 10 компонента, които трябва да променим.  

"Но пък учебното съдържание само по себе си пак няма да промени цялата ситуация. Трябва да погледнем към учебниците, към учебните програми и куп други неща, които да повлияват на това да се промени естетиката на българснкото образование. Някак да направим така, че да намалим обема знания за сметка на продукта създаден от ученика, за сметка на функционалната грамотност, както я дефинират от европейските класации, в които пък не сме чак на толкова добри нива", поясни експерът.

Той допълни, че се коментира дали е добре да намалим наторването на учениците извън училище от една страна на база на това те да повишат своите резултати на матури, външни оценявания и срочни и годишни  оценки. 

"Това да се случи на първо място трябва да освободим място. Да намалим обема информация, а тази която остане -учебна информация, тя вече да допълни усвояването в клас. Някак настроението на българското общество е, че ако има целедневно обучение или организация на учебния процес, следобед ще се пишат домашни. Това също не е добре. Това не е европейската практика. Дори в клас трябва да се усвои на 80 %,90% това, което се преподава, а следобед децата да се занимават по интереси", смята Петров.

Той изрази надежда, че дискусиите ще продължат като МОН ще се вслушат и в експертния глас на  синдикатите. Очакванията му са за  нормален старт на новата учебна година

Според него годината започва с добра новина за повишаване на учителските заплати през септември със задна дата. Има малко повече пари за образование в абсоютен размер, но лоша новина е че парите от БВП намаляват за първи път от няколко години. Това ще попречи на някои добри инициативи и политики, които зависят от финансиране. Той посочи, че е добре все пак, че полиците демонстрираха, че образованието е приоритет.

"Ние сме оптимисти, но няма да спрем да повтаряме че искаме 6% от БВП и всяка една образователна инситуция да има своята автономия както са вузовете", заключи синдикалистът.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33