Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шармила Мукерджи представя класически индийски танци

Тази вечер в Пловдив е заключителното представление от Дните на индийската култура в България, които тази година обхващат градовете Велико Търново, Варна, Бургас, София и Пловдив. 

В изложбена зала 2019 към Градската художествена галерия в Пловдив публиката ще види една от най-известните и утвърдени изпълнителки на индийски класически танци Шармила Мукхерджи. Тя ще покаже изяществото на стила одѝси. 

Това е индийска класическа танцова форма, възникнала в храмовете в Източна Индия, където жените танцьорки, наречени махари, се молели на божеството Джаганнатх. Танцът одѝси отправя духовни послания и пресъздава митични истории за индуистки богове, чрез сложни движения на тялото, богати костюми, украшения и грим.

Представлението е организирано от посолството на Индия у нас, Индологическата фондация „Изток-Запад“ и Градската художествена галерия в Пловдив.

Шармила Мукхерджи е една от най-изявените танцьорки в този жанр, а българката Катя Тошева също ще покаже стъпки и техника, характерни за този класически стил. Първоначално спектакълът ще започне с освещаване на пространството - мангалачаран (Mangalacharan). Танцът отдава почит на боговете и публиката. 

"Следващото изпълнение ще е по произведение на индийския драматург Калидас. В него той описва различните сезони и ние сме избрали сезон "Зима", тъй като в Индия тя е коренно различна от нашата", обясниха Шармила и Катя Тошева. 

В представлението е включен танц, посветен на кралица Кайкей, описана в епоса "Рамаяна". Краят е за танца "Мокша", произведение, в което танцьорът отдава себе си на боговете и моли за спасение. 

Самата Шармила Мукхерджи от ранна възраст се посвещава на танца. Тя започва да изучава "Одиси" под ръководството на Гуру Келучаран Мохапатра. Впоследствие преподава одиси в Калкута, а през 2004 г. в Бангалор тя основава Центъра за танц одиси, наречен Сàнджали, на който е артистичен директор и до днес. За танца обаче я откриват в училище, където започнала с класически балет. Впоследствие решила да се занимава скласически индийски танци и избрала именно този стил. 

През 2016 г. Шармила Мукхерджи е удостоена с престижните награди Махари и Калашрещха. Тя е изнасяла представления на някои от най-престижните сцени в Индия, Фиджи, Малайзия, Австралия, Нова Зеландия, Италия, САЩ, Индонезия, Обединените арабски емирства, Тунис и Сейшелските острови. Казва, че танцът й носи радост и я изпълва с удовлетворение.

Катя Тошева танцува от близо 12 години индийски танци. Тя е от София и също ръководи своя школа. Танцува и в стил "одиси", и в другия класически стил "катхак". Казва, че е започнала да танцува, тъй като ѝ дошло отвътре. Напуснала технологичната компания, в която работи, отдала се на танците и оттогава досега не е съжалила нито за миг. 

Преди месец българската танцьорка се завърна от Индия, където бе за пети път. Там тя е ръководила семинари по български народни танци в 6 града, но е демонстрирала и уменията си в индийските класически танци. 

Оказва се, че Шармила Мукхерджи също знае стъпките на български танц. И накрая на спектакъла тази вечер за зрителите ще има изненада, която ще бъде поднесена от двете танцьорки. 

Почитателите на индийската култура в Пловдив могат да се насладят на изпълненията на Шармила Мукерджи от 19 ч. тази вечер в изложбена зала 2019. Входът е свободен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пазарджишките художници представят годишната си изложба

Дружеството на пазарджишките художници представя тази вечер своята годишна изложба. Близо 30 автори показват своите творби в галерия „Георги Машев“.   Традиционно при откриването на това събитие кметът на общината връчва наградите на отличените художници, както и специалната награда на името на Георги Машев.  Авторите са 28 на брой и всеки..

публикувано на 11.12.24 в 16:49

"Коледата на Пин и Поли" показва сбъдването на мечти

„Коледата на Пин и Поли“ е премиерното заглавие на най-добрия куклен театър в България за 2023 г. – Пловдивският. Датата на представянето е 12 декември. Режисьор и автор на пиесата е Евелина Кьосовска. Куклите и сценографията са дело на Виржиния Петкова, Пламен Мирчев – Мирона е композитор на музиката. В актьорския екип на спектакъла са Ламбрети..

публикувано на 10.12.24 в 16:16

"Одисей" ще се играе за 50-ти път

Най-мащабният спектакъл в българския театър в последните години – „Одисей“ по Омир от Александър Секулов с режисьор Диана Добрева, ще се играе на сцената на Драматичния театър Пловдив в 50-то си юбилейно представление. Легендарните перипетии на древногръцкия герой по пътя към родната Итака изправиха на крака зрителите в България, Гърция,..

обновено на 10.12.24 в 11:05

Премиера на книгата "Нокомис" в "Петното на Роршах"

Книгата на Катерина Стойкова "Нокомис" ще бъде представена в Литературен салон "Spirt&Spiriit" в клуб "Петното на Роршах". Това е първата прозаична книга на авторката след стихосбирките "Въздухът около пеперудата", "Как наказва Бог", "Втора кожа", "Американски  деликатеси". Авторката е родена в Бургас, където завършва Бургаския свободен..

публикувано на 10.12.24 в 07:49

Преге - предаване за света на книгите, 07.12.24 - 13.12.23

В предаването за книги на Радио Пловдив на 07.12. 2024 бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Жан Батист Молиер. Три пиеси: Амфитрион. Психея. Учени жени. 314 стр., тв. к.  5А, Изток-Запад, 2024. Бохумил Храбл.Обслужвал съм английския крал. Прекалено шумна самота. Строго охранявани влакове. 400 стр.,..

публикувано на 09.12.24 в 14:37