Тази вечер в Пловдив е заключителното представление от Дните на индийската култура в България, които тази година обхващат градовете Велико Търново, Варна, Бургас, София и Пловдив.
В изложбена зала 2019 към Градската художествена галерия в Пловдив публиката ще види една от най-известните и утвърдени изпълнителки на индийски класически танци Шармила Мукхерджи. Тя ще покаже изяществото на стила одѝси.
Това е индийска класическа танцова форма, възникнала в храмовете в Източна Индия, където жените танцьорки, наречени махари, се молели на божеството Джаганнатх. Танцът одѝси отправя духовни послания и пресъздава митични истории за индуистки богове, чрез сложни движения на тялото, богати костюми, украшения и грим.
Представлението е организирано от посолството на Индия у нас, Индологическата фондация „Изток-Запад“ и Градската художествена галерия в Пловдив.
Шармила Мукхерджи е една от най-изявените танцьорки в този жанр, а българката Катя Тошева също ще покаже стъпки и техника, характерни за този класически стил. Първоначално спектакълът ще започне с освещаване на пространството - мангалачаран (Mangalacharan). Танцът отдава почит на боговете и публиката.
"Следващото изпълнение ще е по произведение на индийския драматург Калидас. В него той описва различните сезони и ние сме избрали сезон "Зима", тъй като в Индия тя е коренно различна от нашата", обясниха Шармила и Катя Тошева.
В представлението е включен танц, посветен на кралица Кайкей, описана в епоса "Рамаяна". Краят е за танца "Мокша", произведение, в което танцьорът отдава себе си на боговете и моли за спасение.
Самата Шармила Мукхерджи от ранна възраст се посвещава на танца. Тя започва да изучава "Одиси" под ръководството на Гуру Келучаран Мохапатра. Впоследствие преподава одиси в Калкута, а през 2004 г. в Бангалор тя основава Центъра за танц одиси, наречен Сàнджали, на който е артистичен директор и до днес. За танца обаче я откриват в училище, където започнала с класически балет. Впоследствие решила да се занимава скласически индийски танци и избрала именно този стил.
През 2016 г. Шармила Мукхерджи е удостоена с престижните награди Махари и Калашрещха. Тя е изнасяла представления на някои от най-престижните сцени в Индия, Фиджи, Малайзия, Австралия, Нова Зеландия, Италия, САЩ, Индонезия, Обединените арабски емирства, Тунис и Сейшелските острови. Казва, че танцът й носи радост и я изпълва с удовлетворение.
Катя Тошева танцува от близо 12 години индийски танци. Тя е от София и също ръководи своя школа. Танцува и в стил "одиси", и в другия класически стил "катхак". Казва, че е започнала да танцува, тъй като ѝ дошло отвътре. Напуснала технологичната компания, в която работи, отдала се на танците и оттогава досега не е съжалила нито за миг.
Преди месец българската танцьорка се завърна от Индия, където бе за пети път. Там тя е ръководила семинари по български народни танци в 6 града, но е демонстрирала и уменията си в индийските класически танци.
Оказва се, че Шармила Мукхерджи също знае стъпките на български танц. И накрая на спектакъла тази вечер за зрителите ще има изненада, която ще бъде поднесена от двете танцьорки.
Почитателите на индийската култура в Пловдив могат да се насладят на изпълненията на Шармила Мукерджи от 19 ч. тази вечер в изложбена зала 2019. Входът е свободен.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..