Според Панчугов в такива времена властовите пластове в Руската федерация се наместват и се променят.
„За съжаление този разпад не вещае нищо добро, тъй като не се случва в случайна държава“, добави той.
Христо Панчугов смята, че евентуалното бъдещо сформиране на партия от президента Румен Радев е второстепенен въпрос:
„То би било ефект от стратегията, която президентът Радев е избрал и тя е всъщност изключително вредна за две неща: първо, за възможностите за гарантиране на българската национална сигурност- и второ, защото стратегията му се основава на подкопаване на устоите на демократичното управление в България. И двете тенденции са изключително вредни за нас като общество и за държавността“, коментира Панчугов.
„Президентът е приел ролята на единствен съдник кой може да се нарича българин и кой не. Това е много опасна и почти фашизоидна тенденция. Да не говорим, че през подобен тип опити той всъщност не спазва духа на българската конституция, която сочи, че президентът би следвало да запази единството на българската нация. Вместо това той създава нови и нови разделителни линии в българското общество, паразитирайки върху един доста неинформиран и доста хванат в капана на различни идеологеми разказ за българската история. Нещо, което също може да бъде препратено към различни фашизоидни режими в развитието на човешката история“, добави политологът.
Според Христо Панчугов евентуалното създаване на партия от президента няма да е самоцел:
"Тя ще бъде продукт на желанието този наратив, който тече от поне 2 години насам, а именно: парламентарната демокрация не е ефективна, хаотична е и не произвежда добри резултати, вследствие на което ние имаме нужда от нещо с мандат от институция, която може да покаже здрава ръка, която може да взема решения лесно и ако може-да минем към президентска република".
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..