Според него е сигурно, че кабинетът ще оцелее след местния вот, а най-вероятно и след него, тъй като изборните резултати ще бъдат прочетени по различен начин, като едни ще бъдат по-ентусиазирани, други ще се успокоят, а трети ще постигнат някакви резултати, без да са се надявали на нещо.
"В момента това поведение на изострена реторика между Кирил Петков и Бойко Борисов се дължи най-вече на стартирането на предизборната кампания за местните избори и всеки се опитва по неговия си начин, на неговата публика или електорат, да влее ентусиазъм, да покаже че въпреки участието им в общото упражнение, партиите в управляващата коалиция все пак имат немаловажни различия и те да бъдат двигател за гласуване", подчерта Стефанов.
Той посочи, че тази по-ожесточена реторика ще се задълбочава тепърва, особено с наближаването на местния вот, защото особено за коалицията ПП-ДБ е много важно да не губят политическа физиономия и идентичност, а всяко от обединенията в управляващото мнозинство ще направи опит да прочете ситуацията по удобен за него начин.
Стефанов беше категоричен, че Румен Радев се чувства все по-некомфортно в институционалните дрехи на президент и му се иска да се впусне в активната политика.
"От друга страна той не иска да поеме риска да влезе открито на състезанието на терен, където може да загуби всичко, тъй като в момента, в следващите три години, които му остават като мандат, той може буквално да прави политически каквото си иска и няма никакви последици за него. Предсрочни избори за президент са много слабо вероятна хипотеза, а импийчмънт само би повишил рейтинга му и би засилил неговата кандидатура като политически лидер. Според мен той тества ситуацията и би могъл с посланията да продължи активното си месене в политиката. Но това едва ли ще прелее в някакъв вид институционален авторитет и директна намеса на президента в местните избори не очаквам, тъй като това би било наистина кощунствено безобразие. Поне на ниво реторика обаче поведението му може да прелее в аргументи или да повтаря като рупор тези на г-жа Нинова от БСП и на г-н Костадинов от "Възраждане", смята политологът.
Според него след завръщането на Васил Божков от неговата доброволна емиграция в чужбина, би трябвало прокуратурата и съдът да се задействат.
"Да видим един български гражданин дали е невинен до доказване на противното, или е нарочен за виновен, преди да е минал съдебен процес. И тук вече прочитът на партиите на цялата тази процедура ще покаже, на какво ниво сме ние като общество. Дали сме готови да преглътнем поредния скандал, все едно нищо не е станало и някой нарочен за голям злодей да си отнесе предполагаемото полагаемо и всичко да мине като "всяко чудо за три дни" или г-н Божков ще участва отново активно, този път не със статуси в социалните мрежи, а с изявления пред медиите за това, какво се случва. И е факт, че този път целият процес е под мониторинга на правителство, поставило собственото си съществуване като гарант европейско бъдеще със спазване на всички европейски ценности и норми", каза Любомир Стефанов.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..