Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двоен кантаросовиден съд от 11-9 век пр. Хр. откриха в пещера Чая

Има много находки, повече отколкото очаквахме, пещерата е перспективен обект, каза София Христева

| обновено на 29.08.23 в 11:58 | Интервю
4
Снимка: Музей на родопския карст

Интересните археологически открития на лято 2023 тепърва ще бъдат обобщени и документирани. В програма "Точно днес" разказваме за разкопките на екипа в пещерно обиталище "Чая" над Чепеларе.

Повече от интервюто със София Христева, археолог в Регионалния археологически музей - Пловдив. Тя работи в тясно сътрудничество с Музея на родопския карст, вече трета поред година. Дали и тази година проучванията дават интересни резултати и хвърлят повече светлина върху обитаването на пещерите в миналото, ще разкаже ръководителят на екипа.

Археологическите проучвания в пещера "Чая" започнаха от 8 август. Усилията на археолозите са насочени главно в изследването на "Голямата зала", където се очакват най - интересните открития. 
"Миналата година имаше единична находка от Халколита, този сезон находките са предимно от къснобронзовата епоха, 1500 г. пр. Хр. до ранната желязна епоха, 7 век пр. Хр. Оправдаха се очакванията ни и тази година най после работим в основата зала и има много материал. Най-интересното е един двоен съд, доста рядък за ранната желязна епоха. Съдът наподобява двойни солнички, но той е по-голям, кантаросовиден и може да е служил за смесване на течности", поясни археологът. Тя посочи, че има разкрити и други цели съдове, напр. кантароси и една купичка. "Откриваме и човешки кости, при това само единични части, напр. прешлен от гръбначен стълб, една ябълка от бедрена кост, те не са в контекст, все още не може да се определят конкретно, може да са донесени от водата. Имаме и животински кости от кафяви мечки, елени, пещерни мечки", каза София Христева. 

"Екопътеката до обиталището е напълно социализирана за жителите и гостите на града. Пещерата е осветена и достъпна. Започва от паркинга до писта „Мечи чал“. Преходът е около час", каза София Христева. Специалисти от Археологическия музей - Пловдив и Музея на родопския карст - Чепеларе са на терена до 5 септември. В работни дни от 10 до 15 часа може да се наблюдава работата им и как се разкриват ценните находки.

София Христева е ръководител и на разкопките на Небет тепе: "Очаквам за време от 10 до 15 дни да направим заключителни проучвания, в края на септември или октомври. Голяма част от проучванията приключиха, но чакаме довършителните дейности. Тази година продължихме работа по кръговото водохранилище от II-IV век, откриха се монети, лампи и животински кости. Работихме и по разкриване на старото водохранилище, което е късносредновековно, то се намира в южната част. Също така открихме по-ранна сграда под него, разчистихме и Източната крепостна стена, където влязохме в дълбочина в малък участък, за да уточних стратиграфията. Разбрахме, че има една още по-ранна кула от Римския период, която ще бъде добавена в плана на Небет тепе. Очаквам да се впишем в сроковете."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24

Свързани новини

Кръгло водохранилище разкриват археолозите на Небет тепе

На Небет тепе от тази седмица работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена. Интерес за новия сезон, през следващите няколко месеца ще представляват две структури на обекта, които ще се реставрират и консервират. Археолозите..

публикувано на 28.03.23 в 10:51