Наводнените села в Карловско трудно и бавно се възстановяват от бедствието. Тази събота, на 2 септември в Каравелово, Богдан и Слатина ще проведат Ден на доброволеца. Тук заедно с пострадалите ще бъдат доброволците от цялата страна, които първи се отзоваха да помогнат, заедно с пожарната, полицията и военните. Точно преди една година потопът заля къщите, пътищата и деретата, и по чудо нямаше жертви.
Много прах, разкопани улици, пъплят багери и камиони, разчистването продължава, огромни дупки и канали на много места. Минава се по временни мостове, парите от държавата все още се чакат. Оценките на хората са: "до никъде сме", "пълен ад", до "не става веднага", "трябва да проявим разбиране". Каравелово се съживява, с държавната помощ от 375 лева на семейство, с парите от СМС-те, с дарения от фондации и клубове.
Георги Нешев от Каравелово е искрено благодарен за помощта на хилядите дарители и доброволци. Баба Мария, на 84 години се чуди защо още нямат вода, и защо улиците продължават да са в ями. Чуват се машини и техника, видяхме само една улица, която се асфалтира.
Има оптимисти, те са малка част, но успяваме да говорим с един от собствениците на напълно потопен имот. Иван Петков сподели, че са получили по 375 лева от държавата, 940 лева от БЧК, както и по 5 600 лева на семейство от кампанията със СМС-и, също и уреди от Ротъри клубовете и НПО.
Павлина, която работи в читалището на село Богдан развълнувано и през емоцията на преживяното разказа, че най-много младите хора от България са помогнали в разчистването. Тя сподели за момче и момиче, които пристигайки от САЩ, веднага от летището идват в Богдан, да помагат с разчистването през първите дни, след наводненията.
Таня, която 15 години живее в Англия със семейството си е била свидетел на потопа, вижда как колите се носят по реката. Днес тя оценява, че няма голяма промяна в Богдан, и на въпроса докъде е преодоляно бедствието, казва: "доникъде"
"Парите от междуведомствената комисия стигат трудно до наводнените карловски села, засега частично, очаква след приетия бюджет да има ново финансиране", казва заместник-кметът на Карлово Данка Люртова. Тя уточни, че очакват съгласувателните решения за километрите, изграждане на дерета, в рамките на населените места.
Въпреки всичко, този 2 септември обещава да е празничен. През емоцията на преживяното те ще бъдат заедно с доброволците, които им помагаха безвъзмездно, повече от месец. Иначе в Карловските села отново се налага да очакват държавата, за да изпреварят зимата, но знаят, че години наред ще преодоляват емоционалните и материалните щети.
Какво се прави днес, как хората продължават живота си, репортаж на Живка Танчева, в звуковия файл по темата.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..