Холдинг КЦМ 2000 бе домакин на 71-та международна среща на експертите по оловото и цинка. В нея участваха над 100 експерти от 18 държави. Дискусиите бяха посветени основно на важността на металите за осъществяването на зеления преход, предизвикателствата, които поставят изискванията за декарбонизация на производствените процеси, както и прилагането на най-съвременните технологии при металургичното извличане. Иван Добрев се спира на позицията, която КЦМ АД има на международно ниво:
„Това, което правим при нас ( въпреки че не е с мащабите на нашите колеги от западна Европа), на технологично ниво е по-високо от това, което те имат. Нещо повече-ние имаме интегриран завод за производство на олово и цинк, докато в Западна Европа вследствие на развитието на предприятията и индустрията заводите са самостоятелни. Тоест, имаме само цинкови производства или само оловни производства или само рециклиращи предприятия. При нас всичко това е обединено на едно и дава едно конкурентно предимство-особено в светлината на кръговата икономика и зеления преход".
Иван Добрев е съгласен, че зеленият преход е необходим процес. В същото време обаче, според него този процес не бива да става за сметка на намаляване на конкурентоспособността на тежката индустрия.
„Когато говорим за постигане на цели, свързани с декарбонизацията, всички се обръщат към нашата индустрия. Наричаме я тежка. Но тя е тежка не защото произвеждаме тежки метали, а защото нещата се случват по начин, по който могат да се случат. Със съответното време, със съответните инвестиции, които към този момент не съответстват на тези амбиции, за които говоря. Бързото декарбонизиране на индустрията, което се иска, от днешна гледна точка е практически невъзможно в тези срокове. И това не го казваме само ние, казват го и колегите от Германия, Белгия, Италия. Металургията не може без въглерод, а зеленият преход е немислим без метали. Тоест, тук има логика, която трябва да се спазва.“
Сред участниците в срещата е и Лоренцо Мароти, който е представител на организацията Еврометали. Според него производителите на различните видове метали са ключови участници в зеления преход. Еврометали, по думите му, представя сектора пред институциите на Европейския съюз и осъществява комуникацията с тях:
Трудна ли е тази комуникация?
Понякога е трудно да обясним на регулаторите нашите проблеми, нашите предизвикателства.
Имаме два пътя на декарбонизания: от една страна е индиректният. Компаниите ни произвеждат нужните метали за съоръженията, произвеждащи вятърна и соларна енергия.
Другият път е да се редуцира използването на въглеродни горива за производството на тези метали“, посочи още Лоренцо Мароти.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..