Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЛС пак влиза в преговори за болничната помощ

Лимитите за направления при семейните лекари остават и с новия рамков договор с НЗОК (НРД). Това съобщи в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз д-р Героги Цигаровски. 

"Досега ситуацията беше следната: от една страна с наредба на министъра има определени дейности, които трябва да се извършат по време на профилактичен или диспансерен преглед. Те са свързани с изследвания, консултации, т.е. с направления или за изследвания - било за рентгенови снимки, кръв и урина или пъкс консултации с определени тяснопрофилни специалисти. Но от една страна бяхме задължени да го правим, от друга страна имахме лимит и ако някой лекар надвиши този лимит, той подлежеше на санкции. Това не беше случайно, защото здравната каса имаше разчет да се направят профилактични прегледи на около 50% от подлежащите хора и за тези около 50% беше осигурен ресурс. Лекарите, които бяха направили на около 60% от пациентите си профилактични прегледи, подлежаха на санкция. От една-две години изследвания, които се отпускат при профилактичен преглед по заповед на министъра извън регулативния стандарт, не подлежат на санкции. От този рамков договор, който подписахме, за изследванията и консултациите, които се отпускат по заповед на министъра за хора с определени заболявания, които подлежат на диспансерни наблюдения, колегите не подлежат на санкция, ако надвишат регулативния стандарт. Лимитите си ги има, както досега, разликата е, че ако имате високо кръвно, веднъж в годината е преценено, че трябва да се изследва нивото на липидите - т.е. различните видове мазнини в кръвта - холестерола, триглицеридите и др.  Ако ви се пусне това изследване и креатинин, ако лимитите случайно бъдат надвишени, то санкция лекарят няма да търпи. Ако прецени обаче да ви пусне урина и кръвна захар и това не е предвидено по наредбата, то тогава ще бъде санкциониран при надвишаване на лимитите. Т.е. това касае само определен брой диспансерни диагнози и лимитите за направления си ги има", каза д-р Цигаровски. 

Той подчерта, че направления за консултации и изследвания се издават само по преценка на лекар, а не става по искане на пациента, тъй като това не е по правилата. 

"По правилата е да се обадите на семейния лекар, да споделите своите оплаквания, той ще прецени. Т.е. можете ли да искате направления от вашия семеен лекар, отговорът е не - можете да си споделите оплакванията. Това важи не само за семейния лекар, а и за всеки друг специалист", коментира председателят на пловдивската колегия на БЛС. 

Той посочи, че сред новостите при семейните лекари в НРД е дигитализацията на здравеопазването. По думите му вече по 4 различни начина пациентът може да удостовери, че е бил в кабинета на лекаря и да подпише амбулаторния лист. Това може да стане на хартия, на пен таблет, с електронен подпис и др., като лекарят преценява, коя от опциите ще даде като възможност. Целта е да се създадат условия хартията в здравеопазването да намалява.

"Освен това започва да се уважава личното пространство на лекаря, който ще може да ви насочи към неотложна помощ, когато не е на работа. Смятам, че това ще намали честотата на бърнаут синдрома на лекарите, т.е. синдрома на емоционалното прегряване и ще намали болестите, както и лекарите, които се отказват и бягат от професията", обясни още д-р Цигаровски. 

По думите му финансирането от НЗОК в момента компенсира частично инфлацията, а системата продължава да бъде недофинансирана и там, където е недофинансирана, се поддържа ниво, като лекарите правят чудеса. 

Що се отнася до болничната помощ, където цените остават без промяна поради изчерпан лимит, Лекарският съюз влиза веднага в нови преговори. Това е така, тъй като цени и обеми се договарят всяка година в съотвествие с бюджета и се подписва анекс, въпреки че НРД се сключва засрок от три години. 

Според д-р Цигаровски положителното е това, че промените влизат в сила в здравната система със задна дата и това ще компенсира донякъде инфлацията. 

Чуйте още по темата в интервюто на Веселина Пеева с председателя на РК на БЛС - Пловдив д-р Георги Цигаровски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18