Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществото ни е слабо запознато какво се прави при бедствия

Необходими са обучения какво се прави при бедствия, тъй като обществото е слабо запознато. Това коментира Георги Влайков от доброволното формирование Аварийно спасяване Пловдив, което подпомогна местните служби за справяне с последиците от наводнението в област Царево. Добави, че местните хора  казват, че всяка година има покачване на водата при бури и са свикнали, но хората, които ходят сезонно не са били подготвени, не и за такъв мащаб. 

По думите му след първия ден част от хората са отказали евакуация, въпреки че са подали сигнали, че бедстват, тъй като водата вече е била спаднала. Въпреки това са нанесени редица щети по пътната инфраструктура. Георги Влайков подчерта, че за разлика от Карловските села тук няма толкова засипани с кал къщи, за които да са нужни доброволци. Нужна е обаче тежка техника, за да се оправи пътят.

От думите му стана ясно, че няма хора, които да спят на открито, или да се нуждаят от медикаменти, храна или вода.

„Голяма част от хората не мислят къде си поставят караваните и колите. Природата е образувала дерта, които са естествени оточни зони и когато има вода тя се събира в зоната и се отича, т.е. ако сложите караваната там при проливен дъжд има голям шанс тя да влезе в морето.

Важно е да имаме елементарно обучение какви бедствия има и какво да правим при тях. Истината е, че нашето общество е слабо запознато какво се прави при бедствия. За долекарска помощ също трябва да се говори много“, каза Георги Влайков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04