Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст с 12 % на туристите в общините, предлагащи СПА туризъм

Автор:

От началото на годината до 20 август в страната са регистрирани 720 000 СПА туристи, което е ръст от 12 процента спрямо същия период на миналата година. Това заяви пред журналисти в Пампорово заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.  

По нейни данни преобладаваща част от посетителите в СПА дестинациите са български туристи, но и гости от Израел, Германия, Великобритания припознават този вид услуги. Според статистически данни за летния сезон, от 1 до 31 август се отбелязват 3,8 млн. регистрации на туристи, не само по Черноморието, но и във вътрешността на страната. 

Заместник-министър Ирена Георгиева участва в провеждащия се днес и утре в Пампорово десети юбилеен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм "Нарастващият потенциал на здравния туризъм – приоритет в националната политика на България".

Изключително голямо е значението на СПА и здравния туризъм, то е приоритет и за Министерството на туризма, заяви заместник-министър Георгиева. Според нея наред с морския и зимния туризъм, се насочват усилия за развитие и на специализираните видове туризъм, защото така България може да се превърне в целогодишна дестинация. В рамките на стратегията за устойчиво развитие на туризма в България има и по-малка стратегия за здравния туризъм, което би трябвало да докаже, че министерството гледа на развитието на този вид туризъм като на приоритет, допълни Георгиева.

КОВИД пандемията показа, че най-устойчивата форма на туризъм е здравният, защото медикъл и СПА центровете не затвориха врати в почти цяла Европа, коментира Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Тя уточни, че конгресът не случайно се провежда в Пампорово, което е възникнало пред 90 г. като климатичен курорт. Находищата на минерални води, допълнени от подходящия климат в България, са условия, които според Кацарова дават възможност да се насочат усилията за разгръщане на този вид туризъм. СПА хотелите у нас бележат най-добра заетост - от 40 до 80 процента в годишен план, допълни Сийка Кацарова. Според нея развитието на СПА дестинации стимулира и съпътстващи производства в районите, в които се привличат туристи за здравен и балнео туризъм. 

Програмата на конгреса продължава утре с дискусии относно маркетинга и PR на здравния туризъм.


По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започна делото за смъртта на 21-годишния моторист Недялко Бакалски

В Пловдивския окръжен съд отново започва делото за катастрофата, при която преди 3 години загина 21-годишният Недялко Бакалски. Подсъдимият Иван Иванов има 3-годишна условна присъда. Апелативният съд обаче я отмени и върна делото за ново разглеждане. И днес пред Съдебната палата се събраха роднини, близки и приятели на загиналия Недялко, за да искат..

публикувано на 11.06.25 в 10:17

Млад шофьор без книжка загина на пътя Широка лъка – Солища

19-годишен неправоспособен водач загина при катастрофа на пътя Широка лъка – Солища. Това потвърди директорът на ОД на МВР Смолян ст. комисар Цветан Цанков.  Трагичният инцидент е станал снощи малко преди 20.00 ч., когато лек автомобил, управляван от момчето без книжка, при излизане от лява крива с наклон при изкачване напуска платното за движение и се..

публикувано на 11.06.25 в 10:09

Започва отначало делото за убития при катастрофа Недялко

В Пловдивския окръжен съд отново започва отначало делото за катастрофата, при която загина 21-годишният моторист Недялко Бакалски.  Час преди делото близки и приятели на загиналия Недялко отново ще протестират мирно пред Съдебната палата. Те ще настояват за справедлива присъда за шофьора Иван Иванов, обвинен за причиняване на смъртта на младежа..

обновено на 11.06.25 в 07:49

Чистят графитите от фасадата на Младежкия дом в Пазарджик

От днес започва отстраняването на боята по фасадата на Младежкия дом в Пазарджик и техническата реставрация на сградата.  Припомням, че преди 3 години, по време на изминалия мандат на кмета Тодор Попов, фасадата на зданието бе изписана с графити в над 20 различни цвята върху значителна площ, както и по таваните над колонадата.  Това обаче е..

публикувано на 11.06.25 в 07:36

Прекрасен юнски ден ни очаква днес

Времето ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ за 11 юни.  След обяд над Западна България, в Предбалкана и Дунавската равнина ще се развива купесто-дъждовна облачност и на места, главно в планинските райони, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици.  След обяд в западната половина от страната вятърът ще се ориентира от..

публикувано на 11.06.25 в 06:08