Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През зимата се очаква ръст на болните от коронавирус

„Във всички случаи ковид навлиза във фазата, която подобно на грипа, в есенния и зимния сезон ще увеличи броя на болните. И е нормално, като всеки вирус, той да мутира, тоест той непрекъснато се променя. В момента имаме два нови варианта – „Ерис“ и „Пирола“. И двата варианта произхождат от различни клонове на Омикрон. През зимата със сигурност ще имаме повишаване на броя на болните. Когато казваме, че в момента вариантите са по-малко опасни, имаме предвид, че са по-малко опасни от оригиналните варианти като Делта и съвсем първия вариант. Но в същото време, това си остава едно сериозно заболяване, което заедно с грипа, е опасно за хора с тежки хронични болести, които имат съпътстващи заболявания, а също и при хора без някакви сериозни оплаквания, но с увеличен риск от дълъг ковид“, заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн по повод информацията, че се увеличават болните от ковид в северното полукълбо се увеличава.

Той не изключи възможността тази есен епидемичната ситуация да се усложни допълнително, ако нова ковид вълна съвпадне с грипната.

„Наслагването на двете вълни е абсолютно възможно. Но до голяма степен това е въпрос на случайност. Възможно е обаче човек да се разболее и от двата вируса. Искам да отбележа, че дори и двете заболявания да протечат сравнително леко, дори да няма дълъг ковид, тоест да липсват симптоми, които остават за дълъг период от време като задъхване, изморяемост, невъзможност за активна работа, съществува и още един риск, който се забравя. В период от 12 месеца след преболедуване, рискът от инфаркти, инсулти и от сърдечно-съдови проблеми, се увеличава“, каза още доктор Илиев.

Според него ваксините, които са одобрени от Европейската медицинска агенция от септември нататък покриват до голяма степен варианта „Ерис“. Вероятно ще бъдат и сравнително ефективни спрямо „Пирола“, който още в Европа не е толкова разпространен, но се очаква през следващите месеци.

Цялото интервю с доктор Аспарух Илиев можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45