Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През зимата се очаква ръст на болните от коронавирус

„Във всички случаи ковид навлиза във фазата, която подобно на грипа, в есенния и зимния сезон ще увеличи броя на болните. И е нормално, като всеки вирус, той да мутира, тоест той непрекъснато се променя. В момента имаме два нови варианта – „Ерис“ и „Пирола“. И двата варианта произхождат от различни клонове на Омикрон. През зимата със сигурност ще имаме повишаване на броя на болните. Когато казваме, че в момента вариантите са по-малко опасни, имаме предвид, че са по-малко опасни от оригиналните варианти като Делта и съвсем първия вариант. Но в същото време, това си остава едно сериозно заболяване, което заедно с грипа, е опасно за хора с тежки хронични болести, които имат съпътстващи заболявания, а също и при хора без някакви сериозни оплаквания, но с увеличен риск от дълъг ковид“, заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн по повод информацията, че се увеличават болните от ковид в северното полукълбо се увеличава.

Той не изключи възможността тази есен епидемичната ситуация да се усложни допълнително, ако нова ковид вълна съвпадне с грипната.

„Наслагването на двете вълни е абсолютно възможно. Но до голяма степен това е въпрос на случайност. Възможно е обаче човек да се разболее и от двата вируса. Искам да отбележа, че дори и двете заболявания да протечат сравнително леко, дори да няма дълъг ковид, тоест да липсват симптоми, които остават за дълъг период от време като задъхване, изморяемост, невъзможност за активна работа, съществува и още един риск, който се забравя. В период от 12 месеца след преболедуване, рискът от инфаркти, инсулти и от сърдечно-съдови проблеми, се увеличава“, каза още доктор Илиев.

Според него ваксините, които са одобрени от Европейската медицинска агенция от септември нататък покриват до голяма степен варианта „Ерис“. Вероятно ще бъдат и сравнително ефективни спрямо „Пирола“, който още в Европа не е толкова разпространен, но се очаква през следващите месеци.

Цялото интервю с доктор Аспарух Илиев можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Тодоров

Застрахователи, които не искат таксита за клиенти, вдигат ГО

Експертът по пътна безопасност Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите от катастрофи у нас коментира в програма "Ден след"  има ли основание за вдигане на застраховките.  „Гражданска отговорност“ и „Злополука на пътниците“ за таксита, което стана повод и за протеста им днес в Пловдив.  Той припомни, че таксита винаги са..

публикувано на 31.10.24 в 16:37

ПП-ДБ и ДПС-та изнудват, за да са балансьор на властта

Объркаха ли се още повече сметките за съставяне на правителство и след поредните предсрочни избори? Темите за купения вот, съменията в резултатите и касирането на изборите, реакциите на партиите и сравнението между изборите тази и миналата есен коментираме с политическия анализатор   Кристиян Шкварек.  Разговорът за купения вот може да..

публикувано на 31.10.24 в 16:09

Не са големи шансовете за съставяне на кабинет

В програма "Точно днес" за възможностите по нареждането на политическия пъзел в България разговаряме с  Манол Пейков , който ще бъде депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Те призоваха за "санитарен кондор" около ДПС-Ново начало. Манол Пейков каза, че ще има отново много работа за вършене, защото е получил сериозно доверие от..

публикувано на 31.10.24 в 09:46
Теодора Йовчева

Изостреният тон не вещае съставяне на правителство

Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Търсят се пари за рекултивиране на депото на ВиК край Катуница

„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..

публикувано на 30.10.24 в 16:15