На 20 септември, от 18.30 часа, в галерия „Артистика“ е откриването на третата изложба на художника и поет Иван Обретенов, в Пловдив. Последната такава, се случва преди около 10 години. Изложбата ще продължи до 18 октомври, а картините ще представи изкуствоведът и директор на ГХГ – Пловдив, Красимир Линков.
Иван Обретенов е завладяващ майстор, умело боравещ с полутоновете и точно положените мазки. Багрите преливат, проникват, взаимодействат, допълват се, докато започнат да действат като едно цяло. В изкуството, Иван Обретенов е във времето, което е навсякъде и което прави картината вечна. Няма определено място, а само момент на сътворяване. Самите творби водят зрителите на любопитни места във времето и пространството.
Той роден във Варна. Завършил е философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и е член на Съюза на българските художници.
Показвал е свои картини в колективни, международни, изложби в Берлин, Москва, Гданск, Прага, Торонто, Аоста, Париж, Виена и други. Включен е със свои творби в холандската колекция „1001 Reasons to Love the Earth”. Иван Обретенов е автор и на две поетични книги.
„Пентомастики е име, което някак покрива моите намерения, моите така да се каже, внушения на картините, като то е израз на свободата. Името е провокативно. „Пентомастики“, преведено на художнически език, е на пет мастики, рисувано на пет мастики“, с чувство за хумор разказва Иван Обретенов. „Но, това е външният белег, истинското значение е, че картините са рисувани в пълна свобода."
"Няма нещо, което да правиш без предварително да си вложил някакво намерение. Не говорим за планове, намерението е една дума, която повече ангажира художника да направи едно платно, което да бъде художествено доказано. Важно е картината да е художествено защитена, да е художествен факт, да излъчва, да съдържа това, което е вълнувало художника без да го афишира, да го натрапва. Нещата трябва да са абсобютно естествени, тогава картината ще развълнува всеки един нормален човек “, казва още Иван Обретенов.
Художникът е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..