3
Според Дора Георгиева, която живее в района отсечката е разкопана от кръстовището със ул. "Стефан Стамболов" до ул. "Михалаки Георгиев".
"Нямаме достъп до домовете си, разрушени са стълбове, нямаме осветление. Когато се местят големите тръби се удрят в сградите, живеем в някакъв кошмар. Лятото нямахме студена вода и пием топла вода. Сега се опитват да оправят питейната вода, а за другото не се знае. Обратните тръби се изливат в дворовете на хората и под терасите, а това е предпоставка за зарази", обясни тя. Нейна съседка каза, че заради лошите миризми не може да се диша, а живеещите в района не могат да отворят прозорците си и спят на затворени прозорци и климатици.
"Какво се случва, ако трябва да дойде линейка, тя не може да влезе", коментира възрастна жена.
На мястото тази сутрин имаше няколко работници. Попитани дали нещо се прави по улицата те отговориха, че работят. Но според живеещите на ул. „Петър Стоев“ работниците са тук, откакто за случая се разшумя. Пред хората обаче те казали, че не им се плаща и затова не работят.
След като протестиращите блокираха кръстовището, през него се пропускаха само градските автобуси. Стигна се и до напрежение, тъй като на протеста присъстваше зам.-главният инженер и говорител на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. Пред хората той показа документи, според които разкопаният участък трябва да е готов до края на октомври.
Жители на ул. "Петър Стоев" в Пловдив блокираха трафика за час в "Южен"
"До кръстовището с ул. "Михалаки Георгиев" изпълнителят трябва да завърши целия обект и да възстанови даже и настилката до края на октомври. След това обаче работата продължава в следващия участък", каза Гълъбов.
На въпрос дали ВиК дължи неразплатени 9 млн. лв. на изпълнителя, той отговори: "Да кажеш, че някой ти дължи пари не означава, че той наистина ти ги дължи. Това са индексации, които са целия обект, който е 12 километра. Те не са изпълнили повече от 2 км. Всички актове за изпълнено СМР, които са към момента, са разплатени на изпълнителя и той е длъжен да продължи".
Въпреки обещанията обаче хората не бяха доволни. Според Мария Мицковска, която вчера изложи проблема пред Общинския съвет, някой трябва да контролира изпълнителите на обекта. Протестиращите смятат, че фирмата-изпълнител ги използва като бушони, за да получи индексация на парите за целия проект за Южния обходен колектор. Така мисли и инж. Гълъбов.
"Личното ми мнение по въпроса, с което не ангажирам ВиК е, че според мен това е умишлено. Ние сезирахме и РЗИ, и всички контролни органи за това, което се случва на обекта, но за мен това не е технически правилно решение. На практика е умишлено, защото, за да оставиш един такъв обект и да искаш пари, е ясно, че се извиват ръце, но това е моето лично мнение", коментира той.
Днес на място бяха общински съветници, които се ангажираха да съдействат за спешна работна среща между ВиК, ресорният зам.-кмет Пламен Райчев и общината, както и изпълнителите, на която да се реши проблема.
Силно затруднено е движението на Околовръстния път на Пловдив заради катастрофа, която е станала около 6 50 ч. тази сутрин, съобщават от полицията. Край отбивката за Белащица челно се ударили лек автомобил и камион. Сериозно пострадал е шофьорът на колата, предстои транспортирането му към болница. На място са полицейски служители, а заради..
Превозвач, осигурен от община „Марица“, ще поеме временно превоза на жителите на селата Труд и Строево от днес, съобщи кметът на общината Димитър Иванов. Временният транспорт е осигурен, след като вчера на среща в областната администрация превозвачът Петко Ангелов отказа да възстанови маршрутна линия №5, която обслужва двете села и възстанови само..
Днес, между 8 ч. и 18 ч. ще се ремонтира асфалтовата настилка на АМ „Тракия“ край Пазарджик в посока София. Движението ще бъде ограничено в активната и аварийната лента, а трафикът ще преминава в изпреварващата, съобщават от АПИ. Апелът към шофьорите е да спазват правилата за движение и ограниченията на скоростта, да не предприемат..
Десислава Тодорова от ДПС-Ново начало е новият председател на пазарджишкият общински съвет. След 7 часово заседание и три неуспешни опита, Десислава Тодорова събра 26 гласа от общо 41 гласували. Д-р Елисавета Генчева- Георгиева от „Продължаваме промяната“ получи 13 гласа от вота на колегите си, а за Атанас Николов от Възраждане гласуваха двама..
Тежък инцидент по време на планирани парашутни скокове с военнослужещ от Съвместното командване на специалните операции. За това съобщиха от Министерството на отбраната. Боец от специалните сили е пострадал по време на рутинни скокове на летище Чешнегирово днес. Военнослужещият е със сериозни травми. Откаран е в пловдивската университетска..