Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разнопосочни реакции на фермери за постигнатия меморандум


Противоречиви са реакциите на представителите на земеделския бранш след подписания вчера меморандум с правителството. 

От Асоциацията на земеделските производители в България, оглавявана от бившия земеделски министър Венцеслав Върбанов, посочват, че меморандумът не удовлетворява напълно искането на протестиращите фермери за защита на българската селскостопанска продукция. 

Ограничаването на вноса само по отношение на слънчогледа е стъпка в правилната посока, но тя не е достатъчна. Единственото сигурно решение е пълната забрана на вноса от Украйна на плодове и зеленчуци, месо, мляко и мед - обобщава позицията си Асоциацията на земеделските производители у нас.

Ангел Вукодинов отчита като успех това, че протестът е обединил хора от различни сектори на селското стопанство:

"Вие може да ги изчислите, ако са 65 милиона лева ( договорената извънредна финансова помощ, която да се плати до края на септември), на 8 милиона декара това е от порядъка на 8 лева на декар. Така че, борбата не е била за пари-специално зърнопроизводителите. Борбата е за правила, за нормален пазар и да няма дъмпинг на пазара".

Според Йосиф Делгянски, един от лидерите на протеста в Пловдивско, позитивните и негативните оценки сред колегите му се разделят почти поравно:

"От 100 човека-50 на 50. 50 приемат, 50 не приемат. Който разбира, усещам, го приеха. Който очакваше да се сваля правителството, не го приема. Според мен всичките неща, които предварително се поставиха, се изпълниха".

Според Йосиф Делгянски особено остър е проблемът с вноса на сухо мляко от Украйна и то най-вече за малките животновъдни ферми у нас.

"Защото на 60 стотинки ( изкупна цена на суровото мляко) при тия фуражи не може да се издържи. Големите ферми имат и зърнопроизводство и други неща, но малката ферма е загинала жива".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кацна първият полет по новооткритата линия Пловдив - Братислава

С официална церемония на Летище Пловдив бе посрещнат първият полет по новооткритата редовна линия Пловдив – Братислава. Той бе посрещнат от кмета на Пловдив Костадин Димитров, изпълнителния директор на аеропора Красимир Пешев, заместник-областния управител Атанас Ташков, заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов, както и кметове на..

публикувано на 15.11.25 в 20:14

Ограничават трафика по важно кръстовище в "Северен"

От днес до 30 ноември се ограничава движението на кръстовището на улица „Брезовско шосе“ и булевард „Северен“.  Пътните превозни средства, включително и автобусите от масовия градски транспорт, ще се пропускат поетапно заради премахването на стара канализационна шахта в средата на кръстовището и преасфалтиране на участъка. Ограничаването на..

обновено на 15.11.25 в 16:45

Увеличават цената на такситата в Пловдив

Увеличават цените на такситата в Пловдив от понеделник, 17 ноември. Дневната тарифа на километър става 1.37 лева, а нощната - 1.56 лева. Ръстът е между 0,18 и 0,27 лв. До сега шофьорите возеха на 1.19 лева за км през деня и 1.29 лева. за км през нощта. Повикването ще се таксува двойно – до момента беше 0.25 лв., а сега ще е 0.49 лв...

публикувано на 15.11.25 в 12:07

Засаждат 100 дръвчета на Сахат тепе

100 дръвчета от различни видове – копривки, дъб, черен бор и бял ясен бяха засадени на Сахат тепе днес. Инициативата бе част от кампанията „Зеленото сърце на Пловдив“на сдружение „Бизнесът за Пловдив“ и район „Централен“. В акцията участваха представители на администрацията и компаниите от сдружението. На доброволците бяха раздадени ръкавици и..

обновено на 15.11.25 в 11:36

На Летище Пловдив каца първият полет от Братислава

Тази вечер в 18.50 на летище Пловдив ще пристигне първият редовен полет от Братислава. Екипажът и пътниците ще бъдат посрещнати от кмета Костадин Димитров, заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов и  кметовете на общини от Фонда за развитие на летище Пловдив. Събитието е поредна стъпка в утвърждаването на Летище „Пловдив“..

публикувано на 15.11.25 в 08:18