"Или ако има внос, той трябва да се регулира така, че когато излиза нашата продукция, вносът да се ограничи или да се наложат някакви такси. Трябва да се направят гроздови борси, където да бъде окачествено гроздето. Където само регистрирани стопани да продават своята продукция, а търговците да купуват оттам или от масивите, но всичко това да бъде регламентирано или въведено в регулация, за да може да бъде отчетено. Изпълнителната агенция за лозата и виното трябва да контролира гроздето да е само с доказан произход. Ние от нашето сдружение сме готови да помагаме за това", коментира Калнев.
По думите му от всички съседни държави влиза такъв, субсидиран внос - от Румъния, Гърция, Молдова и др., защото никой не е спокоен на пазара - нито производителите на десертно грозде, нито тези, които гледат винени сортове.
"Вносът от чужбина, това подбива цената ни. Ние тази година имаме значително по-големи разходи, с изпълняване на европейски изисквания, с препарати, които са строго регулирани и по-скъпи, затова нашата продукция е по-скъпа, а изведнъж се внася продукция, която е 50% по-евтина", подчерта Марин Калнев.
Той допълни, че в момента пазарната цена за всяко стопанство може да е различна, тъй като всеки стопанин определя различна цена и себестойност на гроздето, в зависимост от пръсканията. Себестойността не може да се определи еднозначно за всички. Освен това червените са с една технология, белите са с друга.
"Тази година, тъй като голяма част от стопаните не успяха да отгледат достатъчно грозде, има дефицит на качествено грозде и цената се повиши. Тази цена удовлетворява тези, които имат грозде. Но догодина, когато всички имат и се направи нерегламентирания внос, цената се срива и пада под себестойността. Миналата година беше на стойност под 35% от себестойността. Ние продавахме гроздето на минус 35%", поясни лозарят.
Според него дори най-големите компании и винарски изби в момента се борят сами на международните пазари.
"А трябва България да е първа и зад нея да вървим всички останали. Защото лозарството е отрасълът, който е извадил България от икономическата криза след Първата световна война, защото този продукт е качествен и може да представи страната ни навсякъде", категоричен бе Калнев.
По думите му тазгодишната реколта е добра за тези, които са успели да спасят своите насаждения, защото година е лоша, с изключително много дъждове, които са затруднили механизираните обработки и се е наложило да бъдат увеличени пръсканията, а това допринася за по-високите разходи за отглеждане на насажденията и по-високата себестойност на продукцията.
Производителят допълни, че на българския пазар се променя търсенето на вино от червено на бяло, заради промяната на климата и по-високите температури. Това пък налага промени в производството на грозде през следващите 6 до 8 години.
Чуйте още в интервюто на Емил Костов с Марин Калнев, член на Националното сдружение на българските лозари!
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..