Инициативата започва днес и ще продължи в събота.
Популярна наука ще има в Асеновград, Белоградчик, Бургас, Варна, Долна Митрополия, Казанлък, Пловдив, Русе, София, Троян, с. Черни Осъм, Ямбол, дори в родопската теснолинейка Септември-Добринище.
Пловдив за поредна година е едно от местата, които се включват в Европейската нощ на учените. Един от участниците е доц. Ангел Джамбов от Медицинския университет в Пловдив. Лекцията, която той ще изнесе, е на тема „Дали животът в зелена среда ни прави по-здрави?“.
„Отговорът е – Да! Прави ни по-здрави, до степен, която често дори не си представяме. Сериозни научни изследвания доказват, че животът в по-озеленена среда, включително и за България, значително намаляват смъртността на „популационно“ ниво. Зелената инфраструктура на едно населено място стимулира човека да е по-физически активен, с повече социални контакти на открито и редица други положителни резултати“.
Какво обаче трява да се разбира под „Зелена среда“?
Това е среда с повече зелени площи за обществено ползване, добре поддържани, но също и среда която е устойчива и самоподдържаща се. Това е една концепция за трансформация на градовете в които в момента живеем, в градове, които са самодостатъчни, с бързо придвижване пеша или с колело до желаните локации. Да не се чувства зависимостта от моторизиран транспорт - разказва доц. Ангел Джамбов.
Началото е в 17:45 ч. във фоайето на Учебен корпус 2 на Медицинския университет.
Ще бъдат представени интересни данни и изследвания, както и да чуят – някои вероятно за пръв път, че личният ви лекар може официално да ви предпише посещение в някой национален парк като необходимо за вас лечение.
Какво още разказва доц. Ангел Джамбов – носител на наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината - чуйте в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..