Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е "Живот в зелена среда" и възможен ли е у нас?


Над 30 места в България ще се включат тази година в Европейската нощ на учените - SEARCH 2023. 

Инициативата започва днес и ще продължи в събота.

Популярна наука ще има в Асеновград, Белоградчик, Бургас, Варна, Долна Митрополия, Казанлък, Пловдив, Русе, София, Троян, с. Черни Осъм, Ямбол, дори в родопската теснолинейка Септември-Добринище.

Пловдив за поредна година е едно от местата, които се включват в Европейската нощ на учените. Един от участниците е доц. Ангел Джамбов от Медицинския университет в Пловдив. Лекцията, която той ще изнесе, е на тема „Дали животът в зелена среда ни прави по-здрави?“.

„Отговорът е – Да! Прави ни по-здрави, до степен, която често дори не си представяме. Сериозни научни изследвания доказват, че животът в по-озеленена среда, включително и за България, значително намаляват смъртността на „популационно“ ниво.  Зелената инфраструктура на едно населено място стимулира човека да е по-физически активен, с повече социални контакти на открито и редица други положителни резултати“.

Какво обаче трява да се разбира под „Зелена среда“?

Това е среда с повече зелени площи за обществено ползване, добре поддържани, но също и среда която е устойчива и самоподдържаща се. Това е една концепция за трансформация на градовете в които в момента живеем, в градове, които са самодостатъчни, с бързо придвижване пеша или с колело до желаните локации. Да не се чувства зависимостта от моторизиран транспорт -  разказва доц. Ангел Джамбов.

Началото е в 17:45 ч. във фоайето на Учебен корпус 2 на Медицинския университет.

Ще бъдат представени интересни данни и изследвания, както и да чуят – някои вероятно за пръв път, че личният ви лекар може официално да ви предпише посещение в някой национален парк като необходимо за вас лечение.

Какво още разказва доц. Ангел Джамбов – носител на наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината - чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Севдалин Палаузов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21