Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е "Живот в зелена среда" и възможен ли е у нас?


Над 30 места в България ще се включат тази година в Европейската нощ на учените - SEARCH 2023. 

Инициативата започва днес и ще продължи в събота.

Популярна наука ще има в Асеновград, Белоградчик, Бургас, Варна, Долна Митрополия, Казанлък, Пловдив, Русе, София, Троян, с. Черни Осъм, Ямбол, дори в родопската теснолинейка Септември-Добринище.

Пловдив за поредна година е едно от местата, които се включват в Европейската нощ на учените. Един от участниците е доц. Ангел Джамбов от Медицинския университет в Пловдив. Лекцията, която той ще изнесе, е на тема „Дали животът в зелена среда ни прави по-здрави?“.

„Отговорът е – Да! Прави ни по-здрави, до степен, която често дори не си представяме. Сериозни научни изследвания доказват, че животът в по-озеленена среда, включително и за България, значително намаляват смъртността на „популационно“ ниво.  Зелената инфраструктура на едно населено място стимулира човека да е по-физически активен, с повече социални контакти на открито и редица други положителни резултати“.

Какво обаче трява да се разбира под „Зелена среда“?

Това е среда с повече зелени площи за обществено ползване, добре поддържани, но също и среда която е устойчива и самоподдържаща се. Това е една концепция за трансформация на градовете в които в момента живеем, в градове, които са самодостатъчни, с бързо придвижване пеша или с колело до желаните локации. Да не се чувства зависимостта от моторизиран транспорт -  разказва доц. Ангел Джамбов.

Началото е в 17:45 ч. във фоайето на Учебен корпус 2 на Медицинския университет.

Ще бъдат представени интересни данни и изследвания, както и да чуят – някои вероятно за пръв път, че личният ви лекар може официално да ви предпише посещение в някой национален парк като необходимо за вас лечение.

Какво още разказва доц. Ангел Джамбов – носител на наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината - чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Севдалин Палаузов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Най-лошият сценарий е да отидем на избори през есента

По политическите завои минаваме в понеделник с д-р  Теодор Славев , политолог от Българския институт за правни инициативи.  Днес президентът Румен Радев връчи проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС.  За очакванията - разговор в програма "Точно днес" с д-р Славев, той отбеляза: "Може да говорим за рисковете от кабинет на малцинството, отколкото за..

публикувано на 01.07.24 в 09:48

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51