Оригинални произведения на Анри дьо Тулуз-Лотрек, един от най-известните френски художници, ще бъдат експонирани в Перущица на 20 октомври. Те ще бъдат подредени в картинната галерия на Дановото училище, а експонатите са от частна колекция „KESAURI“.
Миналия декември в перущенската галерия гостуваха оригинали и на друг световно известен художник – Салвадор Дали.
Експозицията в Дановото училище включва 47 рядко излагани оригинални литографски отпечатъци, внимателно подбрани заради качеството им на реализация от самия велик майстор,както и 7 експоната, свързани с личността на Ивет Гилбер - любим модел на автора. Всички литографски камъни са гравирани от самия Тулуз-Лотрек, посочват от Историческия музей в Перущица.
Същите произведения присъстват в колекциите на най-големите музеи в света като Музей на модерното изкуство и Метрополитен музей на изкуството в Ню Йорк, САЩ, Австралийска национална галерия в Канбера, Национален музей, Амстердам и др.
Изложбата може да бъде разгледана до 3 февруари 2024 г.
Тулуз-Лотрек е представител на постимпресионизма.Роден е в замъка Боск в Алби, Франция, като родителите му са потомци на стари аристократични фамилии. Чичото на Тулуз-Лотрек е първият човек, който привлича вниманието му към рисуването, а само на 8-годишна възраст постъпва в лицея „Фонтенас“.
Тулуз-Лотрек страда от мистериозно заболяване на костите, но това не пречи на развитието на неговия талант.
След като завършва лицея „Фонтенас“ през 1881г., се отдава изцяло на живописта. Трайно се установява в парижкия квартал Монмартър, където е силно увлечен от популярните заведения в тази част на френската столица. Тулуз-Лотрек е приятел със съдържателя на кабаре „Мирлитон“ - Аристид Брион, и именно това е причината основните сюжети на творбите му да са кабаретата и техните посетители.
Сприятелява се и с Винсент ван Гог и Едгар Дега.
Тулуз-Лотрек успява да създаде приблизително 600 картини, от които 330 литографии, 31 плаката, 9 гравюри, 3 монотипии, хиляди рисунки и скици през своята кариера.
На 20 август 1901г. получава паралитичен удар и умира на 9 септември същата година на 37-годишна възраст.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..