Не е новина, че държавата няма да затваря централи, защото тя не го е планирала, а свободен пазар в енергетиката ни няма. Това коментира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив енергийният консултант Боян Рашев.
Той подчерта, че схемата за търговия с въглеродни квоти по принцип е създадена, за да закрие въглищната енергетика в Европа и да няма въглеродни емисии.
„Държавата ни бърка 15 години подред. Подписват се едни неща в Брюксел, а после политиците идват в Стара Загора и лъжат енергетиците как те вечно ще имат работа. Стигнахме етапа, в която нещата станаха пределно ясни“, смята Рашев.
По думите му, няма идеално решение, защото вече е много късно. „Още от 2007 г., когато България подписа протокола от Киото, ние си мислихме, че ще изпълним квотата и ще можем да продаваме въглеродни емисии, от които да печелим. Това бе така, защото по това време голяма част от индустрията не работеше, но после дойдоха другите, по-ограничаващи условия. Затворихме блокове на АЕЦ, изградихме само 1 нов ТЕЦ в Гълъбово и сега вече сме в по-лошо положение от преди. Нямаме опции, абсолютно сме неподготвени!“, каза Боян Рашев.
Той обясни, че ТЕЦ-овете ни на въглища нямат никакъв шанс срещу газовите централи в другите страни. Вместо да изграждаме нови мощности, слагаме соларни панели, които не работят постоянно. „На нас ни трябват базови мощности, а ние нямаме такива готови проекти“, смята експертът.
Той прогнозира, че България може да загуби енергийната си независимост, която имаме сега заради АЕЦ, големите ТЕЦ и ВЕЦ-овете.
„Миньорите получават големи заплати, защото създават нещо, което има голям пазар, голямо търсене. Трудът на тези хора винаги е при лошо условия, но при по-добри условия на работа, в цех за сглобяване на кабели например, ще получават в пъти по-малко пари и затова не е привлекателно. Част от тези хора са млади, ще избягат в чужбина. Голяма част от предприятията ще се оправят и ще инвестират в нещо друго, особено тези, свързани с Христо Ковачки, които винаги са били най-подготвени“, каза още Боян Рашев.
Този разговор ще го водим след 2 години отново, защото големите предприятия в стъкларската, торовата и други индустрии ще трябва да си купуват 100 % от въглеродните емисии. Много заводи ще затворят към 2026 г. или ще си изнесат бизнеса в чужбина, прогнозира още енергийният консултант.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..