"Споразумението не решава нищо. То е едно "ала бала" поредно, този път с националната сигурност на страната", заяви политическият и икономически анализатор Кузман Илиев в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив.
"Дори не говорим вече за енергийната система на България или енергийния капацитет, който очевидно е удрян под всякаква форма. Тук говорим, че буквално след две години България трябва да затвори 50% от енергийния си баланс и то в условия, в които светът се електрифицира, в които един от двата ядрени реактора може да е в дълъг ремонт и дори поетапно да бъде извеждан от експлоатация, което е неизбежно.Това застрашава възможността ние да балансираме нашата електросистема и да пренапрегнем електропреносната система, което означава да нямаме достатъчно електроенергия за бит и индустрия. Това е залогът. А споразумението, това, което аз видях е до такава степен палиативно, че чак е обидно за здравия разум", посочи анализаторът.
Той бе категоричен, че тези европейски регламенти са неизпълними, защото това застрашава националната сигурност.
"Няма как в България до две години вредните емисии да бъдат намалени с процентите, които са заложени - 40%, а всъщност те се оказаха 60%, защото референтната година е 2019-а, а тя по тази линия е много неприятна за България. В момента това, което се направи е, че на протестиращите им се каза: "Няма административно да ги затворим", а под сурдинка политиците си говорят: "Те ще се затворят сами, защото въглеродните квоти са изключително скъпи". Въглеродните квоти са една приумица на ЕС, на ЕК, която цели да затвори въглищните централи и мини, независимо от резултата. В реалността това няма как да стане, защото ние по закон трябва да поддържаме резерв, който да обезпечава половината от електроенергийната ни система в зимни условия, а това за България означава да остане без ток", коментира Илиев. Той допълни, че това ще доведе до масови протести и безредици, като в резултат който и да е на власт, няма да изпълни това, което е обещано.
Анализаторът разясни, че за да вземе България 12 милиарда от ЕС, пари, които страната дава като вноски за членство в общността, трява да изведе от експлоатация собственото си енергийно обезпечение от въглища за около 12-13 милиарда. По думите му това не е честна сделка.
"За да се постигне това, което политиците залагат до две години, трябва да имаме нова ядрена централа, за която ни трябват 20 милиарда, за да я построим и поне няколко ПАВЕЦ "Чаира", плюс най-големите мега батерии в света. Нито едно от тези неща не може да се случи", отбеляза Кузман Илиев.
Според него решението от кризата е здрав икономически реализъм, бавно и органично извеждане от експлоатация на въглищата, които от самосебе си до 2050 година така или иначе ще бъдат постъпателно заменени от парогазови централи с водород.
"Това, което трябва да се направи, е този капацитет - поне четири от блоковете на "Маришки басейн" въглищата да се запазят, а четири да минат към газ. Това обаче трябва да се прави отдалеч, разумно, поетапно, с гаранции енергийната система да работи. За да има ток за хората и за икономиката. А не: "Дайте сега да направим едни планове, за да угодим на Брюксел, ах, ама те не могат да станат". Брюксел ни бие през ръцете: "Вие защо ги написахте тогава?", ние чупим пръсти пред хората, които осъзнават, че това е огромен проблем, а нашите политици не знаят къде да се дянат. Виждате ли, тя, ситуацията, освен че е срамна, тя е икономически изключително опасна", каза още анализаторът.
Чуйте още в интервюто на Елена Крушкова с икономическия и политически анализатор Кузман Илиев.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..