Протестиращите на магистрала "Тракия" енергетици и миньори, а също и правителството, трябва да проявят много повече реализъм. Това заяви в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив енергийният експерт Славчо Нейков.
"Териториалните планове за справедлив преход, които са в основата на ябълката на раздора, бяха представени в Брюксел с огромно закъснение. Всъщност България е последната държава, която ги представи и идеите за тяхното оттегляне звучат доста безумно. Това е абсолютно неприемливо както от юридическа, така и от икономическа гледна точка, защото ние не само ще загубим много средства при такава стъпка, но и ще загубим авторитет като страна-членка на Европейския съюз (ЕС), които са регламентирани в европейското право, в чиято подготовка България също е взела активно участие. Големият проблем е свързан и с това, че ние очакваме не само средства за подпомагане по линия на ЕС, но и много сериозни инвеститори, които при оттегляне на плановете ще бъдат тотално объркани какво става и дали въобще да инвестират. По обективни пазарни причини въглищата си отиват. Това ще бъде по-дълъг процес, но ние трябва да сме подготвени и на първо място е важно да се мисли за хората, на които трябва да бъдат обезпечени доходи. С протести и с декларации от политически шамани, депутати и парламентарни сили, нищо няма да се реши. Пазарът върви напред и ние трябва да се съобразяваме с това", изтъкна експертът.
Според него няма нищо страшно в процеса на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители. Нейков припомни, че цените на електроенергията у нас в момента са едни от най-ниските в Европа, но подчерта, че при либерализация в битовия сектор, те ще станат пазарни."Важното е да има достатъчно конкуренция, достатъчно производство на електроенергия, т.е. сигурността със снабдяването да е гарантирана, а оттам нататък най-добрата цена ще бъде предложена на хората", посочи енергийният експерт. Той даде за пример европейския опит, според който много малко битови клиенти реално сменят своите доставчици на ток и подчерта, че това е добър индикатор, свързан с цената.
"Със закона се създават много по-усъвършенствани механизми, свързани със защита на битовите потребители, които действително ще имат нужда от подпомагане. Така че пазарът ще действа и това е добре, защото енергийният сектор е пазарен, а не социален. Паралелно с това обаче държавата ще има все повече механизми, при това на базата на утвърдени европейски практики, за да се погрижи за тези, които имат нужда от социално подпомагане", категоричен бе Нейков.
"Ограничаването на ролята на Националната енергийна компания (НЕК) от следващата година също е стъпка в либерализацията на пазара. Тази либерализация предполага ясно разпределение на ролите на участниците в него и премахването на НЕК като обществен доставчик, през който се концентрираха енергийните потоци, е нещо нормално, като това не влияе върху цените", смята експертът.
Той напомни, че преди преди измененията в Закона за енергетиката бяха приети много съществени изменения в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), което също засяга битовите потребители.
"На потребителите се отрежда много по-голяма роля и те могат освен консуматори, също да произвеждат електроенергия за собствени нужди. Това може да стане или самостоятелно, или под формата на обединение от т.нар. енергийни кооперативи. Това съществува и в момента в България, но законът по отношение на енергийните кооперативи и на процедурите, свързани с подобен тип дейности, облекчава много тези процедури, намалява административната тежест и въвежда много по-голям ред. Така че гражданите, освен като пасивни потребители на доставяната до тях електроенергия, вече могат, ако желаят, да бъдат много по-активни от гледна точка на собственото си електроснабдяване чрез установените за това законови форми", коментира Славчо Нейков.
Още за ВЕИ мощностите и резервите на електроенергийната система на България чуйте в интервюто на Живка Танчева със Славчо Нейков.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...