Светът става все по-малък и близък от всякога, а проблемите уедряват мащаба си в глобален обществен и индивидуалистичен план. В контекста на предизборни очаквания, политически грешки, протестни закани и все така далечни отстояния от зрелите им решения, седмицата ни завърта по спиралата на есента с въпроси и отложени във времето решения.
Началото й е под знака на здравната грижа, екологичните иновации, науката, политиката и изкуството - в слово и образ.
Подред: В понеделник стартират безплатни прегледи и консултации за рак на млелчната жлеза, които се извършват от хирурзи-онколози от Комплексния онкологичен център. Кампанията се провежда по традиция в рамките на Световния месец за борба с рака на гърдата от 9-ти до 13-ти октомври. По темата ще разговаряме с д-р Славея Измирлиева, началник отделение "Образна диагностика" към КОЦ - Пловдив.
10% повече граждани в сравнение с подпомогнатите през миналата зима, ще получат тази година помощи за отопление. Правилата за получаването им са променени и това отваря ветрилото за повече социални групи, които ще могат да се възползват. За условията и процедурите Паолина Комсалова разговаря с директора на "Социално подпомагане" - Пловдив Донка Аргирова.
Новост е и предстоящата за първи път Седмица на биоикономиката и устойчиви агро-хранителни системи. Тя се провежда по инициатива на Аграрен университет - Пловдив в партньорство с университетите във Вагенинген - Нидерландия, Болоня - Италия и Дъблин - Ирландия. За целта на форума и посланията му - събеседник е заместник-ректорът по научна и проектна дейност проф. д-р Владислав Попов.
След дадения в края на седмицата старт на процедурата за Конституционните промени, ще попитаме експерта по сравнително конституционно право и програмен директор на Център за либерални стратегии доц. д-р Даниел Смилов доколко фактът е стъпка напред или обрича политиците на дълги и безплодни усилия.
Темите, които ще впишем в зоните за култура, са с реверанс към писаното слово, но и към приложното изкуство. Малко преди новините на БНР в 9 ч. - фокус е книгата "Избрано" на писателя Людмил Станев преди представянето й от 18 ч. в Културния център на Радио Пловдив.
А след новините в разговор с емблематичния и обичан творец и плакатист Костадин Отонов ще ви поканим на неговата ретроспективна изложба послучай 75-та му годишнина в зала "2019" на 10-ти октомври от 18 ч. Тя е озаглавена "Отонов. Графичен дизайн".
А в "Добро утро, Ден" гостува известната дизайнерка Ели Несторова, собственик на модна къща в Асеновград, която в последните години работи със Стефано Пода и шие костюмите за най-популярните за поредната оперна премиера.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване! Такова признание не се..