Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брестник става център на модерно и умно лозарство

| обновено на 12.10.23 в 06:44

Официално откриване на Демо точка “Наука” на Европейския цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ ще се състои в Учебно-опитната база на пловдивския Аграрен университет в село Брестник. 

Демо точката е част от технологичната инфраструктура, която се изгражда на територията на България, в рамките на финансирания по програма „Цифрова Европа“ проект AgroDigiRisе / Агро Диги Райз/ с фокус прецизно земеделие. 

На срещата ще бъдат представени и ползите от технологичните новости за лозаро-винарския сектор. Ще има и дегустация на вина, авторско производство на Аграрен университет – Пловдив.

Какви технологични решения могат да се внедрят в подкрепа на „умното лозарство“ и как си взаимодейства науката, новите технологии с практиката във винаро-лозарския сектор може да чуето от разговара ни с Благой Анастасов, софтуерен инженер, съосновател на на една от компаниите, партньор в Европейския цифров иновацион хъб АгроХъб.БГ. 
Интервюто е в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Арестуваха дрогиран шофьор в пазарджишко село

44 годишен мъж, шофирал след употреба на дрога, задържаха пазарджишките е полицаи.  След претърсване в жилищата му в областния град и в село Виноградец разследващите открили повече от половин килограм суха марихуана, електронна везна и много полиетиленови пликчета-тип спейсбек. Намерени са и три боеприпаса за огнестрелно оръжие, които са..

публикувано на 20.11.25 в 14:50

Само 10 от 51 съветници ползват градския транспорт в Пловдив

На 3-тия опит общинските съветници разрешиха да се организира и проведе процедура за възлагане на обществена поръчка за градския транспорт на Пловдив и сключване на договор с избрания или избраните изпълнители за 10 години. Предложението мина с 37 гласа „за“, нито 1 „против“ и 14 „въздържали се“. До приемането на точката се стигна, след като..

публикувано на 20.11.25 в 14:01

ОбС-Пловдив отхвърли подписката срещу бул. "Санкт Петербург"

Общинският съвет остави без разглеждане подписката на местна инициативна група срещу изграждането на нов път в район Тракия, който е продължение на "Санкт Петербург"  от бул. "Освобождение" до кръговото кръстовище на „Цариградско шосе“ с „Ягодовско шосе“.  От трибуната Любомир Деников от инициативната група обясни, че ако този проект се реализира,..

обновено на 20.11.25 в 13:53

ОбС отхвърли проекта на ПП-ДБ за нов корпус на Хуманитарната на ул. "4-ти януари"

Сградата на ОУ „Княз Александър Първи“ ще се строи в двора на Хуманитарната гимназия, а теренът на бившия ТЕЛК на ул. „4 януари“ ще бъде паркинг. Това стана ясно в залата на Общинския съвет в Пловдив, след като мнозинството съветници се въздържаха да подкрепят предложението на ПП-ДБ предназначението на имота да се преобразува в комплекс за..

публикувано на 20.11.25 в 13:00

Статистиците от Пловдив поискаха 20% увеличение на залатите

Служители на Регионалното статистическо бюро в Пловдив излязоха на протест за достойно увеличение на работните заплати.  Според тях е недопустимо за едни структури да има 70% за тази година и още 20% за следващата, а за друи да е до 5%.  Заплатите в пловдивската структура на НСИ са изключително ниски, казаха протестиращите, които поискаха..

публикувано на 20.11.25 в 12:58