Тя обясни, че това е изкарало на още по-преден план действията на израелския премиер Бенямин Нетаняху и тяхното влияние, за да се стигне до пробива в службите и нападението.
„Разделението, поляризацията отслабва институциите. Нетаняху разчиташе в политическата си тактика на това разделение, но провалът на службите е именно заради това и цента ще трябва да бъде платена от премиера, който сглоби правителство на националното съгласие, за да може да се премине през тази криза на сигурността.
След края й ще видим големи размествания в Израел, тъй като сега още повече изпъкнаха усилията му за централизиране на властта, узорпирането й, опитите на Нетаняху да се заличи разделението на властите, да се променят демократичните устои на Израел“, коментира Весела Чернева.
Тя подчерта, че международната общност прави всичко възможно конфликтът да не ескалира и затова са разговаряли с иранската страна, която е поддръжник на Хамас и Хисбола.
По думите й ако се стигне обаче до включването на Хисбола в конфликта Иран – Хамас това ще е под влиянието на Иран и ще доведе до въвличането на още страни като Ливан, Сирия, където има голямо присъствие на Хисбола.
„Това, което ние не можем да преценим е как ще реагира арабската улица на всичко това. Ако види, че има много жертви е много възможно да се отключат големи процеси, терористични акции, неща, които не могат да бъдат контролирани от политическите лидери на страните в арабския свят. Това според мен е най-голямата заплаха“, обясни Чернева.
Според нея посещението на американския президент Джо Байдън в Израел е деликатно, защото той трябва да даде подкрепата си за Израел, но и трябва да убеди арабския свят, че ще направи всичко възможно да няма твърде много цивилни жертви по време на сухопътната операция в Израел. Всичко това трябва да се случи на фона на падналата ракета в болница в Газа.
За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов . "Нашата работа бе много..
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..