За предизвикателствата пред местния вота в неделя – както като тон на кампанията, така и като технология на гласуване и оттчитане на резултатите – говорим с международния изборен експерт Румяна Дечева.
Според нея политическите послания остават в сферата на обещанията, които никой след изборите не се старае да изпълнява, а ние като избиратели не сме изработили работещ механизъм, чрез който да изискваме това, което ни е обещано.
По отношение на купения и корпоративен вот опитът й показва, че местните избори са най-изложени на лоши влияния. Държавата, не може да се справи с купения вот заради съществеването на голяма бедност сред определени обществени групи. Тях малка парична сума винаги би ги устройвала повече, отколото мисъл на бъдещeто, смята Дечева.
Проблемът се задълбочава от малкото наказани за купен вот.
,,Обикновено тези хора са задържани, прави им се предупреждение, прави се опит да бъдат извадени от бизнеса им за времето до изборите, след което съдебната власт не е показала воля да се стигне до истинските поръчители’’.
В коментар на изборната миграция експертът посочи, че системен проблем са и неуредените градоустройствени планове, в които е възможно един адрес да поема много хора, тъй като един адрес е цяла улица. Тя даде пример, на предишни местни избори в община Дяково са имали два пъти повече гласоподаватели, отколото две седмици по-късно на редовните президентски избори.
Румяна Дечева сподели притеснение че твръденията си, че са им откраднали избори „политиците отново от трибуната на НС са излъчили недоверие в технологиите за гласуване’’
Според нея е без значение дали гласуваме на машина или на хартия, важното е да бъдем активни на изборния ден.
Тя е убедена, че наличните технологии за защита на бюлетините са на най-високото ниво.
По думите ѝ предстоящите избори ще бъдат едни от най-сложните, защото „ние имаме най-сложната система за избори. При нас ще има избори с машина, с хартия, а после тези протоколи ще съществуват по отделно. Изключително лоша практика’’, обобщи Румяна Дечева.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..