Спешните медици да могат да изписват антибиотици с хартиена рецепта, за да не лишават пациентите си от лечение вкъщи - тази нормативна промяна ще предложи в спешен порядък здравният министър Христо Хинков. От 16-ти октомври, когато влязоха в сила електронните рецепти за антибиотици, се оказа, че лекарите в Спешна помощ в Пловдив не могат да ги изписват. Изключение правят само тези спешни медици, които индивидуално са се сдобили с електронен подпис.
„Тъй като за работата на лекарите в Спешна помощ до момента не се е изисквало наличието на електронен подпис, и който не се снабдил индивидуално с такъв, от 16-ти октомври те реално не могат да изписват електронни рецепти, тъй като това е задължително условие, за да може да се изписват антибиотици. Действително съществува проблем за изписване на лекарства по електронен път“, заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив доктор Иван Стойнов, директор на Центъра за Спешна медицинска помощ в Пловдив.
Той обаче беше категоричен, че от това не са потърпевши пациентите, обадили се на телефон 150 за медицинска помощ.
„Ако реално попаднем на тежък случай, който е животозастрашаващ и се нуджае от спешно антибиотично лечение, пациентът задължително ще бъде хоспитализиран, няма да бъде оставен така. А когато се касае за по-леки инфекции, за които е потърсена Спешна помощ, то по-скоро е поради това, че или личния лекар не е бил открит в момента и е в почивен ден, тогава назначаването на антибиотичната терапия не е толкова спешно, което трябва да стане в рамките на час-два или половин ден. И би могло, по препоръка на нашия лекар, общопрактищуващият лекар да изпише антибиотик. На мен ми е ясно, че на личния лекар няма да му бъде приятно да бъде само изписвач само на рецепти“, каза още доктор Стойнов.
Той обаче е категоричен, че неизписването на антибиотици от спешните медици в тази седмица, не е толкова голям пролем за пациентите.
Цялото интервю с доктор Иван Стойнов можете да чуете в звуковия файл.С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..