Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациентите не са потърпевши от неизписването на антибиотици

Спешните медици да могат да изписват антибиотици с хартиена рецепта, за да не лишават пациентите си от лечение вкъщи - тази нормативна промяна ще предложи в спешен порядък здравният министър Христо Хинков. От 16-ти октомври, когато влязоха в сила електронните рецепти за антибиотици, се оказа, че лекарите в Спешна помощ в Пловдив не могат да ги изписват. Изключение правят само тези спешни медици, които индивидуално са се сдобили с електронен подпис.

„Тъй като за работата на лекарите в Спешна помощ до момента не се е изисквало наличието на електронен подпис, и който не се снабдил индивидуално с такъв, от 16-ти октомври те реално не могат да изписват електронни рецепти, тъй като това е задължително условие, за да може да се изписват антибиотици. Действително съществува проблем за изписване на лекарства по електронен път“, заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив доктор Иван Стойнов, директор на Центъра за Спешна медицинска помощ в Пловдив.

Той обаче беше категоричен, че от това не са потърпевши пациентите, обадили се на телефон 150 за медицинска помощ.

„Ако реално попаднем на тежък случай, който е животозастрашаващ и се нуджае от спешно антибиотично лечение, пациентът задължително ще бъде хоспитализиран, няма да бъде оставен така. А когато се касае за по-леки инфекции, за които е потърсена Спешна помощ, то по-скоро е поради това, че или личния лекар не е бил открит в момента и е в почивен ден, тогава назначаването на антибиотичната терапия не е толкова спешно, което трябва да стане в рамките на час-два или половин ден. И би могло, по препоръка на нашия лекар, общопрактищуващият лекар да изпише  антибиотик. На мен ми е ясно, че на личния лекар няма да му бъде приятно да бъде само изписвач само на рецепти“, каза още доктор Стойнов.

Той обаче е категоричен, че неизписването на антибиотици от спешните медици в тази седмица, не е толкова голям пролем за пациентите.

Цялото интервю с доктор Иван Стойнов можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Антония Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28