На 27 октомври 2023 /петък/, от 18:30 часа, в зала “Планетариум” на Регионален природонаучен музей –Пловдив ще бъде представена първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема, написана от български автор в първо лице и илюстрирана от него. „Песента на титаните: история за динозаври“ и авторът й Владимир Николов ще очакват всички малки и големи любители на динозаврите, за да отговорят лично на техните въпроси.
Владимир Николов е палеонтолог и палеоилюстратор, докторант в Националния природонаучен музей при БАН. Изследва костните тъкани на фосилни гръбначни животни, открити в България, и участва активно в проучването на динозавърското находище край град Трън. Носител е на докторантската стипендия на фондация „Карол Знание“ за 2020 г., а работата му в Трънско е подкрепена от The Jurassic Foundation. Илюстрирал е детската книга Excavate! Dinosaurs: Paper Toy Paleontology и е автор на корицата на българското издание на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на Стийв Брусати. Участник е в международната палеоарт изложба Picturing the Past (2018), а негови творби са отпечатвани в учебници, научнопопулярни книги, енциклопедии и списания.
Събитието е с вход свободен и всички присъстващи ще имат възможност да чуят от първо лице разказ за историята на самата книга от зараждането на идеята до реализирането ѝ.
„От дете искам да напиша и илюстрирам книга за динозаврите. Даже не една, а много иразлични книги. Неведнъж съм започвал, всеки път в различен формат, стигал съмдонякъде, и съм изоставял проекта. Не съм си представял, че ще бъде точно тази, че щеразказва нещата, за които разказва, и ще изглежда по начина, по който изглежда“,споделя Владимир в профила си във Фейсбук.
В седемте разказа в книгата той проследява историята на третата експедиция до Трънското находище на динозаври, провела се през 2020 година. На страниците оживяваежедневието на учените, работата и трудностите, с които се сблъскват, описани саметодите, които използват, за да осветят историята, нашепвана им от древните кости прездълбините на времето.За най-любознателните е включен подробен терминологиченречник, биографични профили на участниците в експедициите и множество снимки,диаграми и илюстрации с реконструкции на гръбначните животни обитавали България през къснокредната епоха. Епилогът към книгата е на световноизвестния експерт по динозаврите проф. Стийв Брусати.
Научни консултанти на изданието са проф. Николай Спасов и гл. ас. Латинка Христова отНПМ-БАН, проф. Марлена Янева от Геологическия институт-БАН и гл. ас. Дочо Дочев от Геолого-географския факултет на Софийския университет.
За най-новите и любопитни находки, открити само преди няколко месеца по време на поредната експедиция, както и за предстоящата среща утре в Природонаучен музей Пловдив, днес в предаването "Вход свободен" попитахме самият Владимир Николов. Какво ни отговори той, чуйте в прикачения звуков файл.
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за". Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..