Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кьорфишек" е изнасянето на хеш кода на машините

Това е опит да се внесе нездрав шум преди местните избори. Така социологът Кольо Колев от агенция "Медиана" коментира твърденията, че заместник-министърът Михаил Стойнов незаконно е изнесъл хеш код за машините за гласуване и така ги е компрометирал.

"Забележете - някой снимал кода на машините. А това дали и как ще повлияе на изборния процес? Една камара хора не знаят какво означава това, но остава съмнението, че вотът се манипулира. За мен това е опит за нагнетяване на съмнение и ще рефлектира негативно върху избирателната активност", прогнозира социологът.

Кольо Колев нарече твърденията "кьорфишек" и добави, че според него целта е да се създаде шум в изборния процес, който да откаже колебаещите се за сметка на твърдия електорат. 

Според социолога може да се направи аналогия с Костинбродската афера на база създаването на усещане за несигурност - че някой гласува от мое име. 

"Тук обаче става дума за машини, а не за бюлетини. С последните промени в Изборния закон машините не броят гласове, а  станаха принтери. Дълбокото ми убеждение е, че големите манипулации стават не чрез бюлетините, а чрез купения и корпоративен вот и липсата на контрол върху протоколите", коментира социологът.

На въпрос "Защо днес се случва този скандал?", Кольо Колев отговори: "Днес е добър ден да откажеш хората, които не са пряко ангажирани с политика, да гласуват".

Цялото интервю на Димитър Владимиров със социолога Кольо Колев е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Стою Стоев

Антикорупционната комисия да е политически независима

Ще пренареди ли политическата матрица искането на Делян Пеевски за закриване на антикорупционната комисия и възможни ли са трусове в коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, които не са много единни в случая? Темата коментира в програма "Точно днес" депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев. Според него е нормално в една коалиция от три..

публикувано на 29.07.25 в 10:56

Фонд "Благоустройство" ще увеличи разрешенията за строеж в Пловдив

Създаването на фонд „Благоустройство“ в Пловдив трябва много добре да се обсъди, за да не се стимулира издаването на повече строителни разрешения, както от районните кметове, така и от голямата община. Това заяви пред Радио Пловдив кметът на пловдивския район „Тракия“  Георги Гатев . Той подчерта, че все още не е ясен механизмът, по който ще се..

обновено на 29.07.25 в 10:42
Доц. Красен Станчев

Промените в Закона за еврото ще създадат икономика на страха

България по пътя на еврозоната - какво ще се случи, ако промените в Закона за въвеждане на еврото бъдат приети и на второ четене? Приетите текстове предвиждат от 8 август 2025 година до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с..

публикувано на 29.07.25 в 10:30

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14