В чест на Деня на народните будители Дружеството на пловдивските писатели организира празнично литературно четене в залата на Арменския културен дом.
По идея на председателя на дружеството Ахавни Кеворкян тазгодишното честване на Деня на будителите се съчетава по близка дата с Деня на светите преводачи, който е един от най-светлите празници в арменския културен и църковен календар. Ден, в който се чества създаването на арменската писменост от Свети Месроб Мащоц в началото на V век.
Преди четенето ще има поклонение пред ценните реликви и чудотворните икони в Арменската църква „Сурп Кеворк“.
„Нека изпълним Деня на будителите с идеята, че живото съзнание е винаги будно и че преводът е процес, без който е невъзможна човешката цивилизация. Превод от език към език, от човек към човек, от култура към култура. Умението да преведеш е умението да свържеш“ – отбелязват в поканата си от Дружеството на пловдивските писатели.
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет, съобщиха от Дружеството на пловдивските художници. Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..