Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемът на антибиотици трябва силно да се ограничава

Резистентността към антибиотиците е голямата опасност пред медицината

Ще бъде ли ограничено използването на антибиотици с въведените електронни рецепти, и създават ли те конфликти между пациенти и джипита? Отговор на този въпрос търсим от д-р Александър Калайджиев, общопрактикуващ лекар от Пловдив.

Д-р Калайджиев каза: "В България съществуваше наредба, според която трябва рецепта за изписване на антибиотици, но въпреки това тя не се спазваше. За да се справим с този проблем се въведоха електронните рецепти. Със сигурност приемът на антибиотици трябва да бъде ограничен, защото ако пациентите не го разбират, то лекарите знаят, че най-голяма опасност пред медицината е поголовната резистентност на бактериите към  сегашните антибиотици."

Лекарят смята, че до 30 г. напред няма да може да се лекуват с антибиотици леки форми на заболявания, при които се налага все пак прием.

Той препоръча всячески да се стремим да ограничаваме приемането на антибиотици, особено когато не са правилно назначени.

"Електронната рецепта не е лош начин за ограничаването на антибиотиците, но беше въведена от днес за утре, нямаше гратисен период", заяви д-р Калайджиев. Той открои, че колегите му, семейни лекари трябва да изписват антибиотици, назначени от друг техен колега, при който са отишли пациентите. Общопрактикуващият лекар добави примерите: "Много често лекарите от бърза помощ, стоматолозите, лекарите пенсионери - нямат електронен подпис и няма как да изпишат електронна рецепта."

"Голям проблем е, че пациентите ни възприемат електронната рецепта като дистанционна", смятат лекарите. 

Днес друг проблем днес е липсата на видовете антибиотици, заради веригите аптеки, където зареждат само с определен вид.

Може да чуете повече от интервюто на Антония Попова с д-р Александър Калайджиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39