Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. дмн. Ангел Учиков е новият ректор на МУ-Пловдив

| обновено на 02.11.23 в 20:17

Новият ректор на Медицински университет в Пловдив бе избран със 167 гласа от всички гласували на общото отчетно-изборно събрание. Той спечели вота още на първи тур.

В надпреварата се явиха и проф. Благой Маринов, който получи 109 гласа, и проф. Румен Стефанов с 28 гласа подкрепа.

Припомням, че мандатът на проф. Мариана Мурджева приключи, и тя не се кандидатира за втори. Тя бе избрана за председател на общото събрание на висшето учебно заведение.  Заместник - председател стана досегашният заместник - ректор проф. д-р Иван Иванов.

Проф. дмн Ангел Учиков, залага на високото качеството при обучението на студентите в реална среда. Повече от 13 години участва в управлението на УМБАЛ „Свети Георги“ като началник на Втора клиника по хирургия и заместник-председател на Съвета на директорите. От 2019 г. до момента е декан на Медицинския факултет. Мандатната му програма е под надслова „Академичност, градивност и прозрачно управление“.

Проф. Учиков има над 130 публикации в български и чужди издания, от които 101 включени в база данни Web of Science и Scopus, а 24 са публикациите с импакт фактор. Над 160 цитирания, хирш индекс 6. Има значимо участие в 6 учебника и монографии, научен ръководител е на 9 докторанти и е ръководител на 18 специализанти по специалност „Обща хирургия“ и „Гръдна хирургия“. 

Специализирал е във Франция и Австрия. Член е Българското хирургическо дружество и ESTA. 

Проф. д-р Ангел Учиков е сред водещите специалисти по гръдна и коремна хирургия в България. Преминал е през всички стъпала на университетската йерархия и познава в детайли нейната специфика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Шофьор загина при челен сблъсък между Раковски и Стряма

59-годишен шофьор е загинал при челен сблъсък между два автомобила на пътя между квартал „Парчевич“ в град Раковски и село Стряма.  Сигнал за инцидента е получен около 15.40 ч. При неизяснени към този момент обстоятелства лек автомобил „Тойота“ навлязъл в лентата за насрещно движение и се ударил челно в лек автомобил „Волво“.  От пристигналият на..

публикувано на 14.08.25 в 17:20

Разбиха престъпна група за трафик на наркотици (обновена)

Организирана престъпна група за държане, укриване и международен трафик на наркотици в големи размери беше разкрита след акция на ДАНС и ГДБОП в Пловдив. Задържани са шестима души – ръководителят на групата и петима участници, повдигнати са им обвинения за трафик на дрога.  Четирима от тях са със взети мерки „Задържане под стража“, а един е..

обновено на 14.08.25 в 16:33

Двата германски изтребителя са вдигнати във въздуха от мъж от пловдивско село

36-годишен мъж от пловдивско село е подал на тел. 112 сигнала за опасан пакистанец в самолет на Райънеър по линията София - Лондон, съобщиха от прокуратурата в Пловдив.  Мъжът е задържан на 11 август.  Според говорителя на Районната прокуратура Пламен Пантов мъжът не е дал смислени обяснения на разследващите, които са се усъмнили, че има проблем с..

публикувано на 14.08.25 в 15:10

С ново езеро започва рестартът на Пловдивския зоопарк

Община Пловдив обяви обществена поръчка за проектиране и изграждане на езеро в Зоокъта. Заданието е на стойност 300 000 лева.  Предвидено е езерото да е с площ 800 квадратни метра в източната част, непоседствено до входа.  То трябва да отговаря на изискванията за смесена колекция 50 вида декоративни риби, както  и птици, сред които лебеди и..

публикувано на 14.08.25 в 14:11

В Пазарджик арестуваха "муле" на телефонни измамници

Две телефонни измами на възрастни хора предотврати полицията в Пазарджик. Задържани са и посредниците в схемата.  На стационарен телефон на 83-годишна жена от Пазарджик се обадил непознат, който я „информирал“, че ще имало данни за интерес от телефонни измамници към нея и тя трябва да приготви наличните си пари, които да послужат за залавянето..

публикувано на 14.08.25 в 12:50