Борис Сариков се отличава със своята уникалност и различен начин на работа. Причината е в съчетанието от различни стилове, техники и материали в неговите творби.
Изложбата в галерия „Артистика“ се открива днес, в 18.30 часа. За творбите на известния ни творец ще говори друго голямо име в скулптурата и близък негов приятел, Цвятко Сиромашки.
Фигурите на Борис Сариков изобразяват двойствеността на човека, улавяйки в метал една неустановеност, която поставя под въпрос крехкостта и нестабилността на нашата привидно надеждна реалност.
В своите скулптури той използва камък, дърво, глина, гипс и восък, както и други средства като чекане, монетосечене и инвестиционно леене на бронз, за да съчетае техники от античността през Ренесанса до модерното и съвременното изкуство. От години, той изучава едно мистериозно изкуство - тракийската торевтика. Създава поредица нови произведения в този стил, познат на Запад като "Chasing & Reposes". През 2007 година заминава със семейството си за САЩ, където продължава да търси уникален израз на творбите си. В Колорадо открива едни специфични плоски цветни камъни, които стават неразделна част от скулптурите му.
„Един творец трябва да прескача от една медия в друга, от една техника в друга, за да може по някакъв начин да не остава на едно място, в една техника, в едни и същи материали, които ползва. Навремето, някои от импресионистите са гледали дълго време в черно огледало, за да могат отново да имат усещането за цвят.
Всъщност, идеята е важна, а не материала. Идеята, винаги, е много по-важна и предизвикатеството в мисленето, от самия материал. Посланието ми, като цяло, е малко да намалим звука, да спрем да ръкомахаме, да създадем някаква тишина, да утихнем малко. Всичко това, което е около нас, което ние произвеждаме с нашето его и ако можем да се опитаме да видим онези незабележими неща и може би такива хора. Хора, които не се натрапват, не са много шумни, но те са солта на земята. Има страшно много такива хора и ако успеем да ги видим тези неща, бихме могли да различим и да усетим някаква музика, която се излъчва от тях“, казва Борис Сариков.
Негови творби са излагани в музея Rourke Art Museum в Мурхед, Минесота; галерията Downtown Art Gallery във Фарго, Северна Дакота и галерията Royal St. Art Gallery в Аспен, Колорадо, САЩ.
Сариков получава награда за най-добра скулптура в галерия "Муза" от Longmont Art Coalition в Лонгмонт, Колорадо, САЩ. Негови творби са притежание на белгийското кралско семейство и на частни колекционери от Париж, Ню Йорк, Цюрих, Мюнхен и Осака.
За изложбата, за работата си и смисъла на изкуството, Борис Сариков разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..