Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дизайнерът Иван Донев в "Добро утро, ден!"

| обновено на 10.11.23 в 16:53

„Добро утро, ден!“ ни среща с известния у нас и в чужбина български дизайнер Иван Донев. Той тръгва от Пловдив, и стига до световните модни подиуми, тази есен получи поредното отличие в Италия, и с право може да се нарече посланик на българската мода по света. 

Какво послание носи черното и за оста Раковски - Пловдив - Рим, разказа младият творец. Той добави, че винаги се стреми да промотира талантите на младите българи по света. Обича срещите със студентите от департамента "Мода" на АМТИИ в Пловдив.

Да си на 36, да преподаваш мода на студенти и да си известен в Италия със своя стил, доказва го Иван Донев. Той твори на различни части по света, от Истанбул и Рим до арабския свят. Неговите ментори са Кристиан Диор, Валентино и Фаусто Сарли. 

Роден в Раковски, той учи в Пловдив фолклорно пеене и завършва мода в Рим. Въпреки че е съвсем млад, модната публика е аплодирала негови ревюта на множество подуиуми, сред които в България, Италия, Турция, Индия, Япония. В професионалната му биография са вписани повече от 10 международни отличия. Той сподели, че в България мъжете са по-суетни от жените, и че се бори срещу "униформата". Иван Донев разказа за неговия мотиватор в модата. Творецът, който го вдъхновява се казва проф. Джовани ди Паскуале, основателят на модна академия „Коефия“ в Рим. Донев се занимава освен с преподаване, и с киноиндустрия, вътрешен дизайн, той е консултант на световни брандове в България.

"Изкуството може да се разгърне на 360 градуса", казва той.  В професионалната му биография са вписани повече от 10 международни отличия. Сред тях – Златна игла в Българя и за 2018 година, Best International Fashion Designer в Чикаго през същата година, Exelent Award Fair Innovation – Fashion Show 2019, Ротердам, Нидерландия. Иван Донев е известен и с обществената си кауза да подпомага млади български таланти в модата. През 2018 г. той създава TexTailorExpo, за да стимулира включването в сектора на нови креативни млади хора. Преди 7 години създава неговата фондация, с която набира средства и подпомага млади таланти от България, със стипендии за тяхното обучение в Италия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13