В Средно училище „Никола Йонков Вапцаров“ в Пловдив успешно се изпълнява проект „Ученически практики-2“, който се финансира по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж“. В училището има практика по професия "Бижутер".
Ювелирната паралелка в училището е единствена в страната. През последната година в нея са приети 26 деца, а желаещи да се обучават има от цялата страна, каза директорът Стоян Стратиев.
"Проектът „Ученически практики“ е много хубав за нашето училище, защото учениците имат възможността в реална работна среда да се запознаят с това, как се изработва самото бижу, през какви етапи минава. На работното място те разбират цялата същност на производството", посочи директорът.
По думите му в училище има възможност да им се покаже цялата процедура на изработката на едно бижу, но да го видят в реална работна среда за учениците е по-добре.
„Голяма част от учениците, посещавайки предприятията, на по-късен етап могат да останат и да работят там. Тези от тях, които участват в проекта, получават и стипендия. Това е допълнителен стимул и те от една страна се учат, а от друга, с получаването на стипендия, са удовлетворени“, подчерта Стратиев. И допълни: „Най-голямото за мен предимство на самия проект е, че учениците, преди да преминат към следващия етап на живота, а именно работата с бижута, виждат самата работа в работна среда.“
Дванайсетокласничката Арлет Харкас се насочила към бижутерството заради таланта си за рисуване. Счита, че стажът в бижутерска фирма по време на проекта „Ученически практики“ ще й бъде много полезен.
„След учебните занятия ходех във фирмата, обучаваха ме на всички инструменти и машини, на последователния ред на работа. Бях обучена благодарение на екипа и хората там“, обясни момичето.
Арлет харесва и ръчната изработка, и промишлената бижутерия.
„Работата е различна, но си има специфики, които е хубаво да се усъвършенстват и овладеят. Възнамерявам да се реализирам в професията, защото е нещо, което дава много бъдеще и определено дава реализация“, смята тя.
Преподавателят по бижутерство Владимир Буров е един от създателите на ювелирната паралелка. Той посочи, че проектът дава много шансове на възпитаниците на училище „Никола Вапцаров“.
"Пловдив се установи като център на ювелирството. Благодарение на това всички ученици могат да си намерят работа и ги канят. В този проект участваха най-добрите ми ученици и те бяха в най-добрите фирми в града. Там те имаха възможност да се запознаят с процеса на производство и много от тях бяха поканени да си останат на работа. Това е най-добрата реализация и най-голямото удовлетворение за нас, като преподаватели, когато нашите ученици се реализират в професията", обясни учителят.
Според него проектът много помага да бъде по-безболезнен преходът между училището и трудовата реализация.
"Естествено, че помага. При нас имаме инструментариум само за ръчна изработка, докато във фирмите процесът вече е машинен. Благодарение на машини, които няма как да ги имаме в училището, във фирмата те се запознават с промишленото производство на ювелирни изделия – нещо, което е необходимо и им дава самочувствието и знанието какво ги очаква", изтъкна Буров.
В проекта участват 14 ученици от 11 и 12 клас. След завършването им те се реализират успешно в получената от тях професия, подчерта директорът на училището.
"Във фирмата, в която се провежда обучението по „Ученически практики“, много голяма част от персонала са възпитаници на СУ „Никола Вапцаров“. При нас сега има ученици, които продължават да работят в тази фирма, така че има резултат от тази работа", заяви Стоян Стратиев.
Проектът „Ученически практики-2“ има за цел да се повиши ефективността от партньорството между училището и работодателите за подобряване на практическите умения на учениците в професията. Чрез него се осигуряват допълнителни възможности за достъп на учениците до работа в реална работна среда.
Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..
Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..
Идентифициране на опасните пътни участъци, проверки с необозначени автомобили по пътищата и улесняване на процедурата за налагане на глоби – това са основните предложения, които МВР ще подложи на обсъждане на днешното правителствено заседание. Тези мерки бяха изтъкнати от вътрешния министър Даниел Митов, който присъства на годишния отчет на..
Предстои световна рецесия заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, ако тя се запази такава. Това прогнозира икономическият анализатор Красен Станчев и допълни, че това ще може да се види поне след като измине едно тримесечие. Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията,..
За децентрализация на районните администрации настояват районни кметове в Пловдив дни преди да бъде обявен за обществено обсъждане проекта на бюджет на Община Пловдив. Те са обезпокоени от информацията, която циркулира в общесвеното пространство, че тази година за всеки един от районите ще бъдат отпуснати по 500 хиляди лева. В интервю за..